PUEBLA - Správy o sieti podzemných tunelov pod mestom dlho považovali obyvatelia Puebla za vymyslenú urbánnu legendu. Teraz však museli dať za pravdu mýtom aj tí najväčší skeptici. Pod historickým jadrom mesta odhalili 10 kilometrov dlhý úsek tajných chodieb.
Sieť tajných chodieb pod mexickým mestom bola náhodne objavená pri stavebných výkopových prácach. Hoci sa o nich medzi obyvateľmi tradovalo z generácie na generáciu, mnohí ich považovali iba a mýtus. O to viac objav celé mesto potešil.
VIDEO Legenda ožila, Poliaci sú vo vytržení: Veria, že našli najväčší poklad od objavenia Titanicu
Chodby merajú asi desať kilometrov, sú sedem metrov vysoké a tri metre široké. Vedú do nich štyri samostatné vstupy, no všetky boli starostlivo skryté a zapečatené v krajine, uvádza portál Metro.
#ENTÉRATE Descubren fósiles de dinosaurios y casas en túneles de #Puebla; http://t.co/tWxLZTFUnl pic.twitter.com/8Wvtjis1cg
— Telediario (@telediariomty) 5. Září 2015
Stovky rokov staré
Sergio Vergara Bermejo, ktorý má na starosti správu kultúrneho dedičstva a historického centra mesta, sa k úžasnému nálezu vyjadril slovami: „Mestské legendy o tuneli hovorili, ale nikto netušil, kde by mohli byť a ani ich nikto nikdy nevidel.“ Odborníci odhadujú, že by mohli byť tristo až päťsto rokov staré.
Misterios enterrados en #túneles de #Puebla empiezan a resolverse http://t.co/usyCplYrul pic.twitter.com/8dujZzkprP
— Periódico Digital (@pdpuebla) 4. Září 2015
Tajné chodby vytvárali akúsi sieť, ktorá spájala strategické body, v tomto prípade dôležité kláštory. Podľa Mexico News Network boli tiež použité ako únikové tunely počas bitky pri Pueble v roku 1862, keď mexickí vojaci čelili francúzskej armáde a zvíťazili nad ňou. Mesto Puebla, založené v roku 1531, patrí nielen medzi najstaršie mestá v krajine, ale aj medzi päť najvýznamnejších španielskych koloniálnych sídel v Mexiku.