LONDÝN – Britskí vedci dnes oznámili, že majú "nezvratné dôkazy" o pravosti telesných pozostatkov stredovekého kráľa Richarda III., ale ich testovanie DNA v krajine vyvolalo otázky o urodzenosti niektorých jeho kráľovských potomkov.
Kosti kráľa, ktorý panoval v 15. storočí, vyzdvihli v roku 2012 spod parkoviska v britskom meste Leicester. Odborníci dosiaľ pripisovali tieto pozostatky panovníkovi, ktorého zvečnili vo svojej dráme William Shakespeare, na základe analýzy pokrivenej chrbtice a zranení, ktoré ho pripravili o život.
Richard III. bol posledný anglický kráľ, ktorý zahynul v boji. Padol v bitke pri Bosworthe v roku 1485 počas konfliktu známeho ako Vojna ruží. V novej štúdii - pravdepodobne je to najstarší vyriešený forenzný prípad v dejinách - porovnali vedci DNA získanú z kostry so žijúcimi príbuznými a analyzovali jej časti zodpovedné za farbu očí a vlasov. Porovnali ich s najstarším zachovaným portrétom Richarda III.
"Richardov prípad je možné prirovnať k prípadu nezvestnej osoby," povedal Turi Kingová, genetička z univerzity v Leicesteri, ktorá viedla výskum. "Pravdepodobnosť, že toto je Richard, je 99,999 percenta," povedala Kingová. Spolu s kolegami porovnala DNA kostry získanú z jedného zo zubov a kosti z nohy so vzorkami, ktoré poskytol 14. bratranec Richarda III. z matkinej strany, a výsledkom bola zhoda.
Kingová s kolegami vyslovili hypotézu, že anglický monarcha mal modré oči a svetlé vlasy, ktoré s pribúdajúcim vekom tmavli. Keďže z obdobia jeho života sa žiadny portrét nezachoval, museli vedci použiť portrét, ktorý bol namaľovaný asi 25 rokov po jeho smrti. Richard má na ňom svetlohnedé vlasy a modré oči.
Vedci tiež porovnali DNA z kostry so vzorkami od žijúcich príbuzných zo strany Richardovho otca. Nenašli žiadnu zhodu. Tento objav by mohol spochybniť urodzený pôvod niektorých príslušníkov kráľovského rodu. Výskumníci nevedeli povedať, kde v Richardovom rodostrome došlo k nevere. Objav však vyvolal otázky o legitímnosti kráľov Henricha V., Henricha VI. a celej Tudorovskej dynastie, vrátane známych panovníkov Henricha VIII. a Alžbety I.
Kevin Schurer, ďalší z autorov štúdie, vyhlásil, že nároky na trón sú založené aj napríklad na víťazstvách na bojiskách a ďalších okolnostiach, nie len na kráľovskom pôvode.
"Žiadnym spôsobom nenaznačujeme, že Jej Veličenstvo (Alžbeta II.) by nemala byť na tróne," dodal Schurer. Súčasná britská kráľovská rodina je príbuzná s rodom Tudorovcov a Richardovou sestrou. Podľa výskumníkov je to po prvý raz, čo sa podarilo získať vedecký dôkaz spochybňujúci stredovekú následnícku líniu.
Dozvedeli ste sa niečo nové? Máte radi históriu? Potom by vo vašej rodinnej knižnici nemala chýbať encyklopédia HISTÓRIA. Táto publikácia zmení váš pohľad na minulosť. Sleduje vývoj a pokrok ľudstva z rozličných uhlov, všíma si kľúčové udalosti, zásadné myšlienky, politické mocnosti, ústredných jednotlivcov a technické prelomy, ktoré utvárali dejiny. V internetovom obchode iPark.sk ju nájdete so zľavou 20%. Osobný odber po SR zdarma>>