LONDÝN - Maxwell Knight bol neobyčajný muž. Jeho život a kariéra dala podnet na vznik filmového hrdinu z filmu Jamesa Bonda. Konkrétne išlo o postavu "M". Šéfa a neskôr šéfku špiónov britskej tajnej služby. Príbeh agenta Knighta bol od začiatku neuveriteľný a popretkávaný rôznymi tajnosťami a zaujímavosťami.
So svojim krásnym medovým hlasom a priateľským blahosklonným spôsobom bol „strýko Max“ favoritom detí, ktoré si vždy v popoludní naladili program v rádiu s názvom Prírodný parlament. V ňom nabádal deti, aby objavovali prírodu, hľadali rôzne druhy hmyzu pod pňami starých stromov, nachádzali chrobákov v trávnatých porastoch alebo zaujímali sa o iné zázraky prírody.
Veľa fanúšikov na neho spomínalo ako na nedeľný rituál. Najprv pečené jahňacie s mätovou omáčkou, potom šou strýka Maxa a následne hry, pri ktorých ste objavovali prírodu pred večerným čajom. Takto na neho spomínali ľudia, ktorí žili v roku 1940.
Publikum počúvalo v nemom úžase, keď rozprával o starostlivosti o žubrienky, nadväzovaní kontaktov s divými zvieratami alebo o tom, ako sa dá z trusu vyčítať, čo dané zviera jedlo.
Čo nikto z jeho poslucháčov netušil bolo, že príjemný a milý strýko Max bol nemilosrdný majster špión, kolegami prezývaný ako „M“ a postava, ktorá inšpirovala tvorcu filmovej série Jamesa Bonda k vytvoreniu kultovej postavy šéfa špionážnej služby Veľkej Británie. Pani „M“ sa tak zrodila zo zaujímavého životného príbehu Maxwella Knighta.
Predtým než pracoval ako rozhlasový moderátor, Maxwell pracoval ako prísne utajený špión, ktorý mal za úlohu sledovať a vyzvedať informácie od britských zoskupení fašistov a komunistickej strany Veľkej Británie.
Keby vedeli detaily o jeho súkromí rodičia detí, možno by im ani nedovolili Maxwella počúvať. Knight totiž tajil, že bol gay a kvôli tomu mu skrachovali až tri manželstvá. Popri tom jeho záľuba do domácich zvieratiek dohnala jeho manželky takmer k šialenstvu.
Tento záhadný muž a legenda špionáže odjakživa priťahoval fanúšikov tajných služieb, ktorí sa k nemu obracali ako k idolu. Ale iba málokto vedel o ňom viac, než len to, že pomohol rozložiť nepriateľské špionážne kruhy a ako prvý podozrieval vlastné tajné služby z možného infiltrovania sovietskych špiónov.
Na jednej strane máme obdivuhodného majstra špióna, na strane druhej zase prírodovedca, ktorý dokázal v rádiu upútať poslucháčov zaujatých do prírodovedného bádania. Úspechy z čias druhej svetovej vojny vyplávali na povrch iba v posledných desaťročiach.
Maxwell Knight sa narodil do chudobnej rodiny. Otec minul všetky peniaze na milenky a sčasti ho vychovával jeho strýko, hrubý tyran. Ako malý sa potuloval po prírode vo Walese, kde mohol plnými dúškami nasávať krásy prirodzenosti života chrobákov a rôznych druhov hmyzu. Keď mal 14-rokov, pridal sa k výcviku námorníkov. Po vojne opustil námorníctvo a dal sa na učenie latinčiny.
Vtedy žil v malom byte so svojou sestrou a matkou, kam začal donášať všakovaké domáce zvieratká. V kuchyni im napríklad robili spoločnosť biele myši, v kúpeľni užovky, v kuchyni papagáj a fretky v záhrade. Miloval džez a hral ho aj svojim zvieracím miláčikom.
V roku 1925 sa dostal pod britskú tajnú službu MI5. Začal pôsobiť ako agent, keď si ho všimol vtedajší šéf tajnej služby. V tom istom roku sa oženil s bohatou červenovláskou Gwladys. Kúpili si nový doma a okamžite si tam nasťahoval svojich miláčikov. Jeho žena ich príliš nemusela. No onedlho zistila, že nový manžel vôbec nemá záujem o jej fyzickú krásu.
O pár rokov neskôr Gwladys zomrela na predávkovanie antidepresívami. Mnohí z toho vinili práve Maxwella, ktorému po smrti ženy pripadol všetko majetok. Jeho kariéra špióna visela na vlásku. Zachránilo ho až odhalenie tajných plánov ohľadom anti-ponorkových bômb a detonátorov, ktoré sledovali Sovieti. Od tejto chvíle začal v službách MI5 iba stúpať.
Neváhal sa oženiť druhýkrát so ženou Lois. Spoločné bývanie im spestrovalo niekoľko druhov exotických a neobvyklých zvierat. Napríklad paviány, opice, hady, mloky, papagáj z Amazónie a mnoho ďalších. Dokonca museli večere tráviť po tme, pretože niektoré zvieratá už spali.
Po celú dobu si však udržiaval obraz heterosexuála. Zatiaľ čo súkromný život sa mu rúcal, v kariére napredoval vyššie a vyššie. Medzitým sa mu podarilo dostať pod kožu ďalšej antisemitskej a pronemeckej organizácii. Vtedy začal paktovať s mladou špiónkou Joan.
Aj tá si však všimla jeho netradičnú záľubu v zaujatí divokých zvierat. Raz mu našla vo vreckách pyžamy vajcia zmije. Nikdy kolegovia netušili, s čím ich prekvapí nabudúce. Raz priniesol opicu z Himalájí. Podobne ako predošlé dve ženy, aj Joan bola nešťastná z toho, že ho fyzicky nepriťahuje.
Netrvalo dlho a Joan zistila, že s Maxwellom nie je všetko s kostolným poriadkom. Raz si domov priviedol mladého mechanika, s ktorým začal tráviť dlhé hodiny. Nakoniec ho preto opustila.
Maxwell sa stihol ešte raz oženiť. A to so ženou Susi, ktorá neznášala sex a pomáhala sa starať o jeho domáce zvieratká. Po vojne bola jeho špionážna jednotka rozpustená. Kolegovia mu navrhli, aby skúsil šťastie ako moderátor prírodovednej relácie v rádiu. Toto rozhodnutie znamenalo pre známeho špióna veľký úspech.
Obrovská znalosť a skúsenosti so zvieratami a prírodou spolu s rečníckym talentom mu zaručilo slávu. Napísal niekoľko kníh a dokonca pozval pár vybraných hostí do vlastného „hmyzieho domu“ v Surrey v Londýne.
Na druhej strane neprestal s výcvikom špiónov v MI5. Neprestal ani s upozorňovaním na sovietskych špiónov, ktorí sa infiltrovali do britskej tajnej služby. Raz na margo boja so Sovietmi poznamenal: „Je to ako by ste odsekli chvost jašterici. Znovu jej narastie ďalší.“
Svoju životnú púť legenda špionáže ukončila až v roku 1968. Pozoruhodný príbeh majstra všetkých špiónov, ktorý pomohol Britom vo vojne s nacistickým Nemeckom a milovníka hadov, ježkov, hmyzu a opíc pozná iba málokto. Aj tí najväčší fanúšikovia tajných služieb vedeli iba málo z jeho súkromia. Takýto je príbeh a životná dráha muža, ktorý dal vzniknúť filmovej postave "M" a šéfa špiónov vo filme Jamesa Bonda.