NEW YORK - Najlepším miestom na svete, kde sa stať matkou, je Nórsko, pretože je tam nízka úmrtnosť rodičiek aj deít. Ženy sa taktiež dožívajú vysokého veku, deti chodia dlho do školy a je tam v priemere 12-mesačná materská dovolenka.
Vyplýva to z nového výročného rebríčka 164 krajín, ktorý porovnáva, ako sa kde darí matkám a ich bábätkám (Mothers Index). Rebríček zostavuje už 12 rokov medzinárodná nezisková spoločnosť Save the Children. Zverejnila ho dnes, tak ako každý rok, pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa matiek (8. mája).
Po Nórsku nasledujú ako najvhodnejšie krajiny pre materstvo Austrália, Island, Švédsko, Dánsko, Nový Zéland, Fínsko, Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Slovensko obsadilo spoločne s Poľskom a Japonskom 28. miesto, Rakúsko je 26., Česko 24., Maďarsko 22. a Ukrajina 39.
Za najhoršiu krajinu pre materstvo označila organizácia Afganistan, kde sa ženy v priemere dožívajú iba 45 rokov a každá jedenásta zomrie pri pôrode, pretože iba 14 percent pôrodov v krajine sa uskutoční pod odborným dohľadom zdravotníkov. Až 20 percent afganských detí sa nedožije piatich rokov. Naproti tomu Nórky žijú v priemere 83 rokov a iba jednej zo 175 matiek zomrie dieťa, kým dosiahne piate narodeniny.
Spojené štáty sa umiestnili až na 31. mieste, podľa spoločnosti je to kvôli vysokej úmrtnosti nastávajúcich matiek a rodičiek, ktorá patrí k najvyšším v priemyselne rozvinutom svete. Ženy v USA zomierajú sedemkrát častejšie ako Talianky či Írky na príčiny súvisiace s ťarchavosťou a ich riziko úmrtnosti pri pôrode je 15-násobné v porovnaní napríklad s Gréckom.
Najhoršími krajinami pre materstvo sú okrem Afganistanu štáty subsaharskej Afriky, osem z nich je medzi 10 najhoršími štátmi rebríčka. Najhorších 10 krajín je: Afganistan, Niger, Guinea-Bissau, Jemen, Čad, Konžská republika, Eritrea, Mali, Sudán, Stredoafrická republika.