BERLÍN - Jediný muž na svete, ktorému boli úspešne transplantované obe celé ruky, sa predstavil v Nemecku. Pocit, že má opäť celé telo, označil za "nepopísateľný", uviedla dnes agentúra AFP.
Karl Merk, ktorý pracoval na mliečnej farme, vystúpil na tlačovej konferencii v Mníchove spolu s lekármi, ktorí boli súčasťou 40-členného tímu, ktorý transplantáciu vykonal.
O ruky prišiel pri pracovnom úraze pred 6 rokmi. "Ten pocit je nepopísateľný," povedal 54-ročný Merk, ktorého ruky sú zatiaľ stále v špeciálnom "korzete", v ktorom pokračuje proces hojenia. "Každý deň som o niečo pohyblivejší," dodal.
Od amputácie bol Merk závislý na nepretržitej starostlivosti. Dva pokusy o používanie protéz zlyhali. Potom sa v televízii dopočul o pokroku transplantačných techník, obrátil sa na univerzitnú nemocnicu v Mníchove a začalo hľadanie darcu. "Bolo to ťažké. Čakal som na telefón a zakaždým, keď zazvonil, hovoril som si: "Už je to tu." A po troch mesiacoch čakania to naozaj prišlo," dodal. Najviac sa vraj teší na to, až sa bude môcť zase sám najesť a obliecť a "previezť sa na kolieskových korčuliach".
Operácia, ktorá sa uskutočnila 25. až 26. júla, trvala 15 hodín a podľa lekárov bola unikátna, pretože ešte nikdy nebolo žiednemu človeku transplantovaného toľko cudzieho tkaniva. Merk je neustále pod pozorným lekárskym dohľadom a k dispozícii má i psychologickú pomoc. Na dvoch operačných sálach pracovalo 5 lekárskych tímov, ktoré operovali zároveň obe strany pacientovho tela a odobrali ruky darcovi, ktorý zomrel iba niekoľko hodín pred operáciou.
Prvým krokom bolo obnažiť svaly, nervy a krvné cesty pacienta. Potom lekári oddelili ruky z darcovho tela presne v mieste, ktoré zodpovedalo Merkovým zostatkom rúk. Najprv napojili kosti, následne tepny a žily, aby do transplantovaných rúk začala čo najrýchlejšie znovu prúdiť krv. Potom chirurgovia napojili svaly a šľachy a nakoniec nervy a kožu. Po operácii nenastali známky toho, že by Merkovo telo cudzie tkanivo odmietalo, uviedli lekári. Jazvy sa hoja dobre a teraz sa doktori sústreďujú na čo najrýchlejšiu regeneráciu nervov a snahu zabrániť degenerácii svalov, než sa Merkovi vráti plná hybnosť. To môže trvať až dva roky.
Šéf transplantačného tímu Christoph Höhnke uviedol, že bol hlboko dojatý, keď po operácii za Merkom prišla jeho manželka a inštinktívne sa natiahla po jeho nových rukách. "Vyzerajú rovnako ako predtým," povedala vraj. "Verím, že náš pacient bude schopný splniť si svoj veľký sen a raz sa znovu napiť z pohára mlieka, ktorý si podrží vlastnou rukou," dodal Höhnke.