LONDÝN - Skupina obetí sexuálneho násilia sa postavila na stranu britskej ministerky pre ochranu žien a detí Jess Phillipsovej a ostro odsúdila Elona Muska za to, že zneužil tému sexuálneho zneužívania maloletých gangmi na vlastnú politickú propagandu. Medzi podpísanými podporovateľkami sú aj tri ženy z Telfordu, ktoré boli v minulosti obeťami týchto zločinov.
Prípad, ktorý zahŕňa dlhoročné sexuálne zneužívanie dievčat gangmi s prevažne pakistanskými koreňmi, sa odohrával od 80. rokov až do roku 2013. Hoci bol tento škandál už detailne prešetrený na národnej úrovni, opäť vyvolal pozornosť po tom, čo ministerka Phillipsová odmietla návrh na nové vyšetrovanie v meste Oldham. Tento krok vyvolal kritiku konzervatívnej opozície, ktorá obvinila vládu z ututlávania prípadu. Musk, známy svojimi kontroverznými vyjadreniami, sa do situácie zapojil a zameral svoje útoky aj na Phillipsovú.
Musk verejne obvinil ministerku z podpory „genocídy znásilnenia“, čo vyvolalo ostrú reakciu zo strany obetí, ktoré sa za Phillipsovú postavili. Podľa vyjadrenia trojice obetí z Telfordu ministerka „neúnavne presadzovala záujmy obetí a poskytovala im podporu, akú nedokázal nikto iný“. Táto obrana bola uverejnená denníkom The Guardian.
Podporný list, ktorý podpísali aj ďalšie ženy zasiahnuté domácim a sexuálnym násilím, vznikol na podnet organizácie Killed Women. V liste ženy vyjadrujú vďaku za dlhodobú podporu, ktorú od Phillipsovej dostávali. „Ako obete extrémneho násilia zo strany mužov sme zažili nesmiernu bolesť, no Jess Phillipsová nám poskytla nádej a pomoc – či už osobne, alebo prostredníctvom našej práce na zmene spoločnosti,“ píšu signatárky.
List zároveň odsudzuje ľudí, ktorí „zneužívajú utrpenie obetí na presadzovanie svojich politických záujmov“. Podľa autoriek ide o cynické konanie, ktoré nemá nič spoločné so snahou riešiť skutočné problémy. „Tým, ktorí naše utrpenie používajú ako nástroj na dosiahnutie svojich cieľov, by mala byť hanba,“ uvádzajú ženy.
Musk vo svojich príspevkoch na sociálnej sieti X (predtým Twitter) dlhodobo šíri dezinformácie o britskom premiérovi Keirovi Starmerovi a jeho vláde. Tentokrát si vzal na mušku odmietnutie návrhu na nové vyšetrovanie, ktoré Phillipsová odôvodnila potrebou sústrediť sa na implementáciu odporúčaní z predchádzajúceho vyšetrovania.
Labouristická vláda zdôrazňuje, že nevyužité odporúčania z predošlej správy poukazujú na systémové chyby, ktoré vystavujú deti riziku sexuálneho zneužívania. Aj keď závery vyšetrovania boli zverejnené už pred takmer troma rokmi, dodnes neboli prijaté žiadne konkrétne opatrenia na ich realizáciu.
Britský novinár odhalil závažný prípad gangov
Šokujúci prípad sexuálneho zneužívania dievčat na severe Anglicka odhalil britský novinár Andrew Norfolk. Už v roku 2010 sa začal zaujímať o problematiku gangov zložených prevažne z pakistanských mužov, ktorí zneužívali biele dievčatá.
Pri snahe získať relevantné informácie zo strany úradov však Norfolk narazil na neochotu, čo britská televízia BBC označila za „spiknutie mlčaním“. Od roku 2011 získaval podrobnosti o prípadoch a začal vyvíjať tlak na miestne úrady v Rotherhame a políciu v South Yorkshire, aby sa venovali tejto závažnej téme.
Keď jeho investigatívne články vyšli v denníku The Times, narazili na silnú kritiku, pričom niektorí ho obvinili z rasizmu a islamofóbie.
„Písanie o tomto prípade bolo veľmi náročné, pretože sa týkalo britských dievčat vo veku 12 až 15 rokov, ktoré sa stali obeťami zneužívania zo strany mužov, ktorí podľa vzorca pochádzali prevažne z Pakistanu a boli moslimského pôvodu,“ vysvetlil Norfolk, keď hovoril o svojich skúsenostiach.