MOSKVA - Medzinárodná kontrola zbrojenia je pre nedostatok dôvery medzi Ruskom a Západom vecí minulosti. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov. Rusko v reakcii na akékoľvek bezpečnostné hrozby použije zbrane, ktoré bude považovať za vhodné, vyhlásil Gerasimov podľa agentúry TASS. Moskva pritom dnes zároveň obvinila Ukrajinu, že v septembri zo svojich dronov opakovane zhadzovala zakázanú fosforovú muníciu, čo Kyjev označil za nepravdivé.
Gerasimov dnes ohľadom nedôvery voči Západu uviedol, že Rusko zaznamenalo zvýšenú aktivitu NATO na čele s USA v blízkosti ruských hraníc. Po tom, ako Ukrajina zasiahla ruské územie strelami dlhého doletu, sa Spojené štáty stali priamym účastníkom konfliktu na Ukrajine, povedal Gerasimov. Bolo to Rusko, ktoré vojnu na Ukrajine rozpútalo vo februári 2022 svojím rozsiahlym vojenským útokom na susednú krajinu. Rusko a USA, ktoré sú od studenej vojny zďaleka najväčšími jadrovými mocnosťami, vyjadrili poľutovanie nad rozpadom sústavy zmlúv o kontrole zbraní, ktoré mali spomaliť preteky v zbrojení a znížiť riziko jadrového konfliktu, pripomína Reuters.
Gerasimov dnes obvinil Spojené štáty z rozdúchania konfliktov vo svete a oslabovania zmlúv o kontrole zbraní. Rusko podľa neho v reakcii na to bude rozvíjať vzťahy s Čínou, Indiou, Iránom, Severnou Kóreou a Venezuelou. Gerasimov ďalej povedal, že rozmiestňovanie amerických rakiet v Európe a Ázii podnecuje preteky v strategických útočných zbraniach, pričom Rusko je obzvlášť znepokojené navyšovaním amerických síl na Filipínach. "Celkovo vzaté, téma zbrojnej kontroly zostáva vecou minulosti, pretože návrat k minimálnej dôvere je dnes nemožný kvôli dvojitým štandardom Západu," povedal Gerasimov podľa vyhlásenia ruského ministerstva obrany.
Spojené štáty vinia Rusko
Spojené štáty vinia zo zrútenia systému zmlúv o kontrole zbraní Rusko. V roku 2019 USA formálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) s poukazom na jej porušovanie zo strany Ruska. V roku 2002 USA odstúpili tiež od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM). Vlani prezident Vladimir Putin pozastavil ruskú účasť na zmluve americko-ruskej zmluvy o obmedzení jadrových zbraní START, ktorá obom stranám stanovuje limity pre strategické jadrové zbrane.
Obe strany však zatiaľ limity ohľadom počtu hlavíc, striel a bombardérov dodržiavajú. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová dnes prišla s tvrdením, že ruské bezpečnostné zložky majú dôkazy o tom, že Ukrajina používa fosforovú muníciu. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Heorhij Tychyj tvrdenia označil za nepravdivé a nezmyselné a zdôraznil, že Kyjev koná úplne v súlade s medzinárodnými záväzkami týkajúcimi sa kontroly zbraní. "Sme presvedčení, že takýmito falošnými obvineniami sa Moskva snaží zbaviť viny za svoje vlastné akcie a ošaliť zahraničné obecenstvo," uviedol hovorca v písanom vyhlásení zaslanom agentúre Reuters. V utorok pri výbuchu v Moskve, ku ktorému sa prihlásila ukrajinská tajná služba SBU, zahynul náčelník síl radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruskej armády Igor Kirillov. Ukrajina ho podozrievala, že práve on rozhodol o použití chemických zbraní proti ukrajinským vojakom na frontovej línii.