Sobota14. december 2024, meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica

Zlyhanie Asada Rusku nepomohlo, vojna na Ukrajine sa môže rozhodnúť mimo Európy

Vladimir Putin Zobraziť galériu (3)
Vladimir Putin (Zdroj: SITA/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP))

MOSKVA – Dlhotrvajúca vojna na Ukrajine je pre Rusko ťažšia každým dňom. Hlavným problémom pritom nie sú pre Putina naďalej brániace sa ukrajinské sily. Ekonomické sankcie Západu zasahujú Rusko do hĺbky, pričom Putin sa už nemôže spoliehať ani na oporu v ropnom priemysle a jej následnom exporte. Nové prispôsobenie sa Ruskej federácie vo svetovom obchode nemá pozitívne ohlasy pre niektorých aktérov medzinárodnej scény.

Už viac ako tri roky trvá neutíchajúca vojna na Ukrajine. Putinove plány na rýchle obsadenie vládneho centra v Kyjeve však nevyšli a od tej chvíle zaznamenal Kremeľ len čiastkové územné zisky. Tento postup a trvajúci boj ruskej armády stojí Putina veľký obnos peňazí. Rusko okrem toho začalo v plnej miere pociťovať sankcie, ktoré naň uvalil Západ na čele s USA a EÚ. 

Pracovná sila 

Ako informuje The Telegraph, Rusku začína dochádzať aj kvalifikovaná pracovná sila. Krajinu opustilo vyše 800-tisíc vzdelaných ľudí a ďalších pol milióna jedincov zomrelo v tzv. "mlynčeku na mäso" na Ukrajine. Len v IT sektore chýba podľa rezortu pre digitálne technológie viac ako 600-tisíc pracovnej sily, zatiaľ čo v obrannom priemysle zhruba 400-tisíc. 

Zlyhanie Asada Rusku nepomohlo,
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Rusko však nemá problém len s kvalifikovanou, ale s celkovou obsadenosťou pracovnej sily. Naprieč celou krajinou sa to odzrkadľuje v nedostatku pracovnej sily, čo činí takmer päť miliónov voľných pracovných miest. Ruský priemysel je ochromený nedostatkom vybavenia, pričom to nie sú schopné vyplniť ani dodávky zo zahraničia.  

Asadov útek zo Sýrie

Rusko je okrem iného aj dlhoročným podporovateľom sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Len vďaka podpore z Kremľu dokázal Asad v roku 2016 poraziť rebelov a uchopiť moc do vlastných rúk. Koncom novembra však rebeli začali obsadzovať kľúčové mestá a dostali sa až do Damašku. Asad utiekol do Ruska, kde mu ponúkli azyl. 

Rusi neboli schopní poskytnúť svojmu spojencovi potrebnú vojenskú silu, ktorá by dokázala odraziť odpor povstaleckých vojsk. Putinova dôveryhodnosť na Blízkom východe sa doslova zatriasla. Ruský vládca sa teraz právom obáva o pôsobenie svojej námornej základne v Tartuse. Pánom regiónu je Turecko, ktoré si s určitosťou bude klásť podmienky. 

"V poslednom období boli odhalené hranice vojenskej sily Ruskej federácie. V Sýrii sa Putin bude musieť dohodnúť s Erdoganom a do prípadných povojnových rozhovorov s Ukrajinou už bude vstupovať ako výrazne oslabený aktér," vyjadril sa Tim Ash, regionálny expert z Bluebay Asset Management. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zobraziť galériu (3)
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan  (Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool)

Anton Barbašin z Riddle Russia hovorí, že Putin podľa Trumpa nezíska všetky štyri anektované oblasti na Ukrajine (Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie). "Rusko očakáva, že Trump dá Kyjevu aj Moskve ultimátum. Súčasťou toho má byť aj podmienka, že pokiaľ Volodymyr Zelenskyj (ukrajinský prezident pozm. red.) odmietne mierové podmienky, USA úplne prerušia vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Pokiaľ tak spraví Putin, USA sprísnia už i tak veľké sankcie na ruskú ekonomiku," priblížil.  

Úroková sadzba

Úrokové sadzby ruskej centrálnej banky sú na úrovni 21 percent, aby sa hodnota rubľa ešte viac neprepadla. Podľa generálneho riaditeľa Sberbank Germana Grefa nemôže ekonomika krajiny takýmto spôsobom dlho existovať. Prikláňa sa aj riaditeľ Rostecu Sergej Čemezov, podľa ktorého začína byť menová tieseň už nebezpečná.

"Pri takomto postupe väčšina spoločností skrachuje. Pri kurzoch vyšších ako 20 percent nepoznám jediný biznis, ktorý by dokázal byť ziskový. Dokonca ani obchodník so zbraňami by nebol pri takýchto podmienkach v pluse," vysvetlil. 

Celkové príjmy z exportu zo všetkých fosílnych palív dosahovali v polovici roku 2022 približne 1,2 miliardy dolárov denne. Za posledných 10 mesiacov výrazne klesli až na sumu 600 miliónov dolárov. Kremeľ si z toho uberie kúsok do rozpočtu, ale je to príliš málo na to, aby financoval vojnu na Ukrajine. Rusko vynakladá desať percent HDP na boj v rôznych konfliktoch. 

Neistý postoj v ropnom priemysle 

Príjmy z daní z ropy sa v novembri prepadli na 5,8 miliardy dolárov na základe priemernej ceny Uralu okolo 65 dolárov za barel. Tá by mohla ešte klesnúť. V posledných dvoch rokoch činila zľava na ruskú ropu v priemere 15 dolárov za barel.

Putin tak prichádzal o 75 miliónov dolárov pri každodennom exporte. Rusko čelí na ázijských trhoch začínajúcej cenovej vojne so Saudskou Arábiou. Pre sankcie od G7 začalo prepravovať ropu z Baltského a Čierneho mora do Číny a Indie. 

Rozhodujúce slova ale môže mať skupina OPEC. V takomto prípade vojna na Ukrajine skončí v Saudskej Arábii. Stačí, aby sa zopakovalo to, čo už sa v minulosti odohralo. Pokiaľ Saudská Arábia opäť zaplaví svetový trh lacnou ropou (bude chcieť získať podiel na trhu), a ropa klesne pod 40 dolárov za barel, Rusko bude ďalšie ekonomické problémy. 

Viac o téme: úroková sadzbaRopaPriemyselúpadokRuskoSýriaVojna na UkrajineEkonomické sankcieBaššár al-Asad
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu