Nedeľa15. december 2024, meniny má Ivica, zajtra Albína

Izrael opäť útočil v Sýrii! Líder povstalcov ho kritizuje, konflikt ale nechce: Ľudia demonštrujú

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Mohammed Zaatari)

TEL AVIV - Izraelská armáda v sobotu večer v priebehu takmer piatich hodín vypálila 61 rakiet na sýrske vojenské zariadenia, uviedlo exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Izrael tak podľa agentúry DPA pokračuje v sérii útokov v Sýrii po zvrhnutí tamojšieho prezidenta Bašára Asada povstalcami.

Posledná vlna úderov sa podľa SOHR zamerala na tábory armády bývalého režimu na vidieku v Damasku. Ciele izraelských útokov zahŕňali horské tunely so skladmi rakiet a munície, zničené bolo aj výskumné centrum severne od sýrskej metropoly. Líder islamistickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá stála za Asadovým pádom, v sobotu v rozhovore pre sýrsku televíznu stanicu kritizoval Izrael za jeho vojenské operácie v Sýrii. Zároveň ale povedal, že nemá záujem o nové konflikty, pretože sa chce sústrediť na obnovu vojnou zničenej krajiny.

archívne video

Slovenská republika ponúkla vládnu letku na prevoz zranených osôb z Pásma Gazy, oznámil prezident Pellegrini (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

"Izraelské argumenty sú už slabé a neospravedlňujú jeho nedávne útoky. Izraelčania jasne prekročili hranice zapojenia v Sýrii spôsobom, ktorý hrozí neopodstatnenou eskaláciou v regióne," uviedol líder HTS Ahmad Husajn Šara, predtým známy ako abú Muhammad Džawlání. "Stav Sýrie, ktorá je po rokoch konfliktov a vojen unavená, neumožňuje nové konfrontácie. Prioritou v tomto štádiu je obnova a stabilita, nie zatiahnutie do sporov, ktoré by mohli viesť k ďalšiemu ničeniu," dodal. Diplomatické riešenia sú podľa neho jediným spôsobom, ako zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu a "nevypočítateľné vojenské dobrodružstvá" nateraz nie sú žiaduce.

Od dobytia Damasku povstalcami 8. decembra Izrael podľa SOHR podnikol v Sýrii celkovo 430 leteckých útokov. Izraelské jednotky takisto na pokyn premiéra Benjamina Netanjahua obsadili nárazníkovú zónu v Sýriou ovládanej východnej časti Golanských výšin. Izraelský minister obrany Jisrael Kac zase nariadil armáde, aby sa pripravila zotrvať na vrchu Hermon aj počas nadchádzajúcej zimy. Vrch leží na libanonsko-sýrskej hranici, približne 40 kilometrov od Damasku.

Izrael svoje vojenské akcie v Sýrii obhajuje

V dlhom príspevku na sociálnej sieti Telegram náčelník generálneho štábu armády Herci Halevi napísal, že hlavným dôvodom týchto úderov v uplynulom týždni je bezpečnosť Izraela. "Bola tu krajina, ktorá bola nepriateľským štátom, jej armáda sa rozpadla a existuje hrozba, že by sa sem mohli dostať teroristické elementy. Nemáme v úmysle spravovať Sýriu. Jednoznačne zasahujeme do toho, čo tu určuje bezpečnosť izraelských občanov," uviedol Halevi. Zoskupenie HTS je viacerými západnými krajinami zaradené na zoznam teroristických organizácií. Tvrdí ale, že sa od svojich koreňov v džihádistickej sieti al-Káida odklonilo. Od prevzatia moci sa svojimi vyhláseniami snaží ubezpečiť náboženské menšiny v Sýrii i zahraničné vlády, že nastolí inkluzívnu vládu.

Tisíce ľudí v Izraeli demonštrovali

Tisíce ľudí v Izraeli v sobotu demonštrovali za uzavretie dohody, ktorá by viedla k prepusteniu rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informuje správa agentúry AFP. "Všetci sa zhodneme na tom, že sme doteraz neuspeli a že teraz môžeme dosiahnuť dohodu," uviedol prominentný izraelský herec Lior Aškenazi pred davom, ktorý sa zhromaždil v Tel Avive.

Na pravidelnej demonštrácii vystúpili aj rodinní príslušníci rukojemníkov. Icik Horn, ktorého dvaja synovia, Ejtan a Jair, sú stále zadržiavaní ako zajatci v Pásme Gazy, vyzval na ukončenie vojny proti Hamasu. "Nastal čas konať a priviesť všetkých domov," vyhlásil. V uplynulých dňoch sa podľa AFP objavuje opatrný optimizmus, že dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov by po mesiacoch neúspešných rokovaní mohla byť konečne na dohľad. Katar, ktorý sa nedávno vrátil k sprostredkovávaniu vyjednávaní medzi Izraelom a Hamasom, minulý týždeň uviedol, že rozhovory nabrali nový impulz. Zo svojej roly mediátora sa pôvodne stiahol začiatkom novembra, pretože ani jedna zo strán podľa neho neprejavovala vôľu dohodu uzavrieť.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken takisto v sobotu počas návštevy Jordánska vyhlásil, že teraz je ten "správny okamih" na uzavretie dohody. V Egypte sa zase v sobotu s prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím stretol poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a vyslanec USA pre Blízky východ Brett McGurk. Podľa Sísího kancelárie sa na stretnutí zaoberali "úsilím o dosiahnutie dohody o prímerí a výmene väzňov v Pásme Gazy".

Počas minuloročného útoku na juh Izraela militanti z Hamasu a ďalších spriaznených skupín zavliekli do Pásma Gazy 251 rukojemníkov, z ktorých 96 je stále zadržiavaných. V tomto počte je zahrnutých aj 34 rukojemníkov, ktorých izraelská armáda medzičasom - na základe informácií z hodnoverných zdrojov - vyhlásila za mŕtvych. Bezprecedentný útok zo 7. októbra 2023 si v Izraeli vyžiadal smrť 1207 ľudí, väčšinou civilistov. Izraelská odveta v Pásme Gazy pripravila o život už najmenej 44.930 ľudí.

Viac o téme: Vojnaútok SýriaIzrael
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu