DAMASK - Občianska vojna zúri na celom území Sýrie. Nepokoje síce trvajú od roku 2011, kedy režim prezidenta Asada potlačil verejné zhromaždenie, no v roku 2016 sa situácia upokojila. Koncom novembra sa ale povstalci začali presúvať do Aleppa až k mestu Hamá. Vyvolalo to nové boje v krajine zmietanou krízou.
Po tom ako sýrski povstalci vedení najsilnejšou frakciou Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dobyli postupne mestá Aleppo, Hamá aj Damask, prezident Baššár al-Asad utiekol z krajiny a podľa viacerých zdrojov zamieril do Ruskej federácie, kde mu bol ponúknutý azyl.
Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Bagher Ghaliba vyhlásil, že "Asadov pád narušil dynamiku osi odporu". Informuje o tom Al Jazeera v aktuálnej situácii o sýrskej vojne (7:10 GMT). Okrem Ruska bol Asadovým podporovateľom práve Irán. "Asad ignoroval naše varovania pred postupom rebelov. Keby nás počúval, dnes by nebol sýrsky národ na pokraji chaosu".
Ghaliba ďalej prisľúbil, že os odporu aj s Hizballáhom sa ukáže silnejšia ako kedykoľvek predtým. Mladá sýrska generácia bude chcieť podľa neho nájsť cestu k obnoveniu svojej národnej dôstojnosti.
"Rebelská" polícia hľadá posily
Boje v Sýrii sa odchodom diktátora neskončili. Nová sýrska vláda dokonca vyzvala občanov, aby požiadali o vstup do policajného zboru. Samotný rezort vnútra oznámil, že prihlášky môžu uchádzači posielať priamo na policajnú akadémiu v Idlibe alebo Aleppe.
SNA proti Kurdom
Damask sa počas posledných bojov dostal pod kontrolu nových spojeneckých síl. Veľký vplyv tu má teraz Sýrska národná armáda (SNA), ktorá je priamo podporovaná Tureckom. Erdoganov režim je ale zásadne proti vytvoreniu či fungovaniu kurdského štátu. Frakciu Sýrskych demokratických síl (kurdské sily podporované USA) považuje Turecko za teroristov. Od rebelov z SNA preto žiada, aby proti nimi bojovali. SNA už vytlačila kurdské sily z mesta Manbidž.
Kurdi už na začiatku občianskej vojny v roku 2011 obsadili územie na severovýchode krajiny, odkiaľ sa im podarilo s pomocou USA vyhnať ISIS. Vytvorili si kalifát v blízkosti hraníc s Tureckom. Dohoda by bola podľa expertov možná len v tom prípade, pokiaľ by rebeli akceptovali autonómne územie Kurdov na území Sýrie. Turecko bude ale vždy proti.
Porušenie dohody OSN
Proti povstaleckým jednotkám bojujú izraelské sily na celom území Sýrie. Ich cieľom sú sklady zbraní, obsadené strategické územia nepriateľa či rebelské loďstvo. Rakety zasiahli okupované prístavy Al-Bayda a Latakia, kde kotvilo najmenej 15 lodí v rukách povstalcov.
Bombardovanie prebieha na celom území Sýrie. Izraelský prezident Benjamin Netanjahu to ospravedlňuje slovami, "aby sa zbrane nedostali do rúk povstaleckých bojovníkov". Izrael vnikol aj hlbšie do Golanských výšin na juhozápade a obsadil demilitarizovanú nárazníkovú zónu. Týmto aktom sa dopustil porušenia dohody OSN medzi Izraelom a Sýriou podpísaný ešte v roku 1974.