JERUZALEM - Prítomnosť izraelských síl v nárazníkovom pásme na území Sýrie je "obmedzeným, dočasným" krokom, ktorého jediným cieľom je zabezpečiť bezpečnosť židovského štátu v chaotickej situácii po páde režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Vyhlásil to dnes podľa agentúr izraelský minister zahraničia Gideon Saar po tom, ako Izrael na toto územie vstúpil prvýkrát od roku 1974. Saar súčasne potvrdil, že izraelské letectvo na území Sýrie útočilo na sklady zbraní.
Úplné obsadenie demilitarizovanej zóny vo východnej časti Izraelom okupovaných Golanských výšin, kde od roku 1974 pôsobí pozorovateľská misia OSN, dnes izraelskej armáde nariadil minister obrany Jisrael Kac. Už v nedeľu tento krok ohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Je to prvýkrát od roku 1974, čo izraelské sily zaujali pozície v tejto nárazníkovej zóne, poznamenal server The Times of Israel, hoci pripomenul, že izraelskí vojaci do tohto pásma v minulosti už niekoľkokrát nakrátko vstúpili.
"Jediný záujem, ktorý máme, je bezpečnosť Izraela," vyhlásil Saar na dnešnej tlačovej konferencii v Jeruzaleme. "Preto sme tiež zaútočili na strategické zbraňové systémy, ako sú napríklad zvyšné chemické zbrane alebo rakety dlhého doletu, aby sa nedostali do rúk extrémistov," uviedol. Protivládni povstalci pod vedením islamistov cez víkend zmietli Asadov režim po bleskovej 11-dňovej ofenzíve po tom, čo sa to nedarilo za takmer 14 rokov trvajúcej občianskej vojny.
Minister obrany Kac vo vyhlásení uviedol, že tiež nariadil armáde, aby na juhu Sýrie, aj za územím mimo nárazníkovej zóny, vytvorila "bezpečnostnú zónu zbavenú ťažkých strategických zbraní a teroristickej infraštruktúry", ktoré by mohli predstavovať hrozbu pre Izrael. Ďalej dal armáde za úlohu, aby nadviazala kontakty s drúzskou komunitou a ďalšími obyvateľmi južnej Sýrie. Nakoniec armáde nariadil, aby na území Sýrie naďalej ničila "strategické zbrane", ktoré by mohli padnúť do rúk nepriateľských síl.
Izrael obsadil sýrskych Golanov v roku 1967 a následne sa z ich časti stiahol. Medzi časťou kontrolovanou Izraelom a tou, ktorú má pod kontrolou Sýria, je nárazníkové pásmo, kde pôsobia medzinárodní pozorovatelia v misii UNDOF na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 1974 a v rámci toho istého roku uzavretého prímeria medzi Izraelom a Sýriou, takzvanej dohody o odpútaní. V roku 1981 Izrael Golanské výšiny v rozpore s rezolúciou BR OSN anektoval.