DAMASK - Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uistilo verejnosť, že bezpečnosť ruských vojenských základní v Sýrii nie je v súčasnosti vážne ohrozená. Napriek tomuto vyhláseniu však satelitné zábery naznačujú, že Rusko začalo s evakuáciou svojich vojenských zariadení. Inštitút pre štúdium vojny informoval, že v sobotu na ruskej základni Hmímím zachytili tri transportné lietadlá Iljušin Il-76 a jedno obrovské lietadlo Antonov An-124 Ruslan. Z prístavu Tartús, kde Rusko tiež udržiava strategickú prítomnosť, v nedeľu vyplávali dve ruské lode. Tento krok vyvoláva v Rusku prirovnania k rýchlemu odchodu amerických síl z Afganistanu.
Inštitút sa domnieva, že lietadlá boli nasadené na prepravu zbraní a vojenského vybavenia z oblasti Hmímím. Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) navyše uviedla, že ruská fregata Admiral Grigorovič a nákladná loď Inžinier Trubin opustili prístav Tartús a že ruské zariadenia sa evakuujú aj vzdušným spôsobom, píšu novinky.cz.
archívne video
Podľa ruského kanála Dnevnik desantnika Turecko udelilo Rusku povolenie preletieť cez svoj vzdušný priestor a umožnilo evakuáciu ruských vojenských zariadení zo Sýrie. Tento krok Turecka sa vysvetľuje súvislosťou s postupom Syrskej národnej armády (SNA), ktorá začala operácie v oblasti Manbidž na severe Sýrie. Predtým túto oblasť spoločne strážili turecké a ruské jednotky.
Oficiálne Rusko nekomentuje, čo bude s jeho základňami v Sýrii. Ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo iba tým, že základne sú v stave najvyššej pohotovosti.
Ruskí blogeri o situácii v Sýrii
Aj keď sa ruská vláda k osudu svojich základní v Sýrii nevyjadruje, vojenskí blogeri a komentátori už otvorene píšu o tom, že Rusko zo Sýrie odchádza. Kanál Zápisky veterána na Telegrame v nedeľu uverejnil správu, že Rusko úplne opúšťa Sýriu a že základňa v Hmímíme a prístav v Tartúse budú evakuované.
Ruský vojnový reportér Komsomolskej pravdy Aleksandr Koc sa vyjadril, že v novom politickom usporiadaní v Sýrii už nebude miesto pre ruské základne v Tartúse a Hmímíme. Tento vývoj prirovnal k odchodu amerických vojsk z Afganistanu, keď sa v oboch prípadoch zrútili štátne inštitúcie, hoci okolnosti v týchto dvoch situáciách sa líšia.
Ruskí analytici kritizujú zahraničnú politiku Ruska
Mnoho ruských blogerov, vojenských reportérov a bývalých vojakov, ktorí sa zúčastnili bojov v Sýrii, vyjadruje veľké sklamanie z pádu Asadovho režimu. Tento pád považujú za vážne zlyhanie ruskej zahraničnej politiky. Kritizujú Asada za to, že jeho armáda sa oslabila a on sa nespoliehal na posilnenie svojej vlastnej armády, ale na pomoc cudzích krajín, ako sú Rusko a Irán. Podľa nich Rusko zlyhalo v tom, že nevyužilo príležitosť na posilnenie svojho vplyvu v Sýrii a nepresvedčilo Asada k nevyhnutným reformám.
Bloger Andrej Medvedev upozorňuje na to, že už v roku 2021 mnohí nezávislí analytici a telegramové kanály predpovedali ekonomickú katastrofu v Sýrii, pretože krajina bola stále viac zameraná na produkciu captagonu – vysoko návykovej drogy, ktorá prinášala obrovské príjmy, ale zároveň zvyšovala problémy. Okrem toho sýrska armáda postupne strácala svoju silu. Medvedev varuje, že nepriatelia Ruska sa učia z jeho chýb a využívajú tieto skúsenosti proti nemu.
Vojenskí novinári RIA Novosti, Alexandr Charčenko a Sergej Šilov, sa zmienili o tom, že generálov, ktorí sa osvedčili v bojoch, nahradili tí, ktorí sú verní režimu v Damasku. V tejto súvislosti tiež spomínajú, že Rusko a Irán sa viac sústredili na iné vojenské konflikty – Rusko na Ukrajinu a Irán na boje proti Izraelu, najmä podporou Hamásu v Gaze a Hizballáhu v Libanone. Podľa nich mali kľúčoví spojenci Sýrie „zviazané ruky“ a čas sa rýchlo krátil. V tejto situácii sa Turci rozhodli podniknúť kroky na vlastnú päsť. Spojené štáty tiež podporovali vytváranie napätia, aby odvrátili pozornosť Ruska od Ukrajiny.
Po strate Sýrie sa mnohí ruskí analytici a vojenskí odborníci zhodujú v názore, že Rusko by sa malo sústrediť výhradne na Ukrajinu, kde by malo preukázať svoju vojenskú silu a obnoviť svoju pozíciu na medzinárodnej scéne.