Piatok10. január 2025, meniny má Daša, zajtra Malvína

Znovuotvorenie katedrály Notre-Dame po požiari: Unikátne FOTO pred a po! Nádhera, ako to tam vyzerá

  Zobraziť galériu (11)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Diana Ayanna, Thibault Camus, Repro foto X/Architecture & Tradition)

PARÍŽ - Po tragickom požiari v apríli 2019 katedrálu Notre-Dame, známu aj ako Chrám Matky Božej, znovu otvoria. Počas tohto víkendových osláv sa očakávajú v Paríži po jej rekonštrukcii desaťtisíce návštevníkov, ako aj okolo 50 hláv štátov a vlád vrátane zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Pozrite si unikátne koláže fotografí, ktoré ukazujú porovnanie snímok katedrály počas požiaru, respektíve po ňom a teraz.

NAŽIVO Slávnostné znovuotvorenie katedrály Notre-Dame 

Parížsky arcibiskup Laurent Ulrich v sobotu večer tromi symbolickými zaklopaniami na dvere oficiálne znovuotvoril katedrálu Notre-Dame, ktorú v roku 2019 zničil požiar. Ulrich na dvere katedrály zaklopal palicou vyrobenou zo strešného rámu katedrály, ktorý sa zachoval po zničujúcom požiari. Katedrále tým prikázal, aby "otvorila svoje dvere". Následne sa pripojil k zhromaždeným hosťom.

Náročná rekonštrukcia stála 700 miliónov eur

Viac ako päť rokov bola najnavštevovanejšia pamiatka Paríža zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO zatvorená po rozsiahlom požiari, ktorý v nej vypukol 15. apríla 2019. Na náročnej rekonštrukcii gotickej katedrály sa podieľalo 250 firiem a 2000 pracovníkov z celého sveta. Podľa Elyzejského paláca stála jej obnova približne 700 miliónov eur, pričom celú čiastku poskytli darcovia z celého sveta. Celkovo ich bolo 340-tisíc a na obnovu poslali viac ako 846 miliónov eur.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus)

Katedrála Notre-Dame (Cathédrale Notre-Dame de Paris) stojí na východnej polovici ostrova Île de la Cité na rieke Seina uprostred Paríža. Jej základný kameň položili v roku 1163. Zodpovedný za výstavbu katedrály bol parížsky biskup Maurice de Sully.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus)

Stavba sa začala budovaním chóru, neskôr pribudli chrámové lode a priečelie, ktoré dokončili v roku 1200. V roku 1245 dobudovali dve veže a po nich stavba pokračovala konštrukciou kaplniek v chrámových lodiach a v chóre. Celú katedrálu sa podarilo dostavať v roku 1345, teda po 182 rokoch, čím sa stala jednou z najdlhšie stavaných katedrál.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/AP Photo/Vanessa Pena, Thibault Camus)

Notre-Dame patrí medzi skvosty európskej stredovekej architektúry. Jej mohutné, ale zároveň elegantné priečelie delia piliere na tri časti, vodorovne je rozdelené na dve galérie. V spodnej sa nachádzajú tri hlboké portály - portál Panny Márie, portál Posledného súdu a portál Svätej Anny, nad ktorými je tzv. Galéria kráľov s 28 sochami kráľov Izraela a Judey.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus)

Stredná časť obsahuje dve veľkolepé okná, ktoré susedia s desaťmetrovým ružicovým oknom zhotoveným v rokoch 1220 - 1225. Stredný pás je dekorovaný sochou Madony v strede a sochami Adama a Evy na bokoch.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/Christophe Petit Tesson/Pool via AP)

Do tragického požiaru v apríli 2019 navštevovalo katedrálu Notre-Dame ročne okolo 13 miliónov ľudí. Obdivovali majestátnosť stavby, veľkoleposť výzdoby a množstvo artefaktov a relikvií nevyčísliteľnej hodnoty. Pred vyše piatimi rokmi sa podarilo z horiacej katedrály zachrániť aj jednu z najvzácnejších relikvií - Kristovu tŕňovú korunu. Očakáva sa, že po opätovnom otvorení by mal záujem verejnosti o návštevu chrámu vzrásť ročne o dva až tri milióny návštevníkov.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/Philippe Lopez, Sarah Meyssonnier/Pool via AP)

1 500 prominentných hostí na slávnostnom znovuotvorení, Pellegrini sa nezúčastní

Medzi 1500 prominentnými hosťami, ktorí sa zúčastnia na slávnostnom znovuotvorení Notre-Dame, budú belgický kráľ Filip, španielsky kráľ Filip VI. a približne 30 ďalších hláv štátov a vlád. Britský kráľ Karol III. a kráľovná Camilla pre rekonvalescenciu po chorobe do Paríža nepricestovali, britskú korunu tak zastúpi princ William.Slávnostné otvorenie katedrály je naplánované na sobotu o 19.00 h SEČ. V jeho rámci zaznie posolstvo od pápeža Františka i prejav francúzskeho prezidenta Macrona, informoval na svojom webe denník Le Parisien. Slovenský prezident Peter Pellegrini mohol byť medzi hosťami, ale príležitosť nevyužil kvôli nabitému programu.

Trump, pre ktorého je cesta do Paríža prvou návštevou v zahraničí od víťazstva vo voľbách, priletel na letisko Orly na juhu Paríža na palube súkromného lietadla tesne pred 07:00 h SEČ, uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Pred účasťou na slávnostnom otvorení zrenovovaného Chrámu Matky Božej má rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a je možné, že sa stretne aj s ukrajinským vodcom Volodymyrom Zelenským.

Odvysielaný bude aj film o udalostiach od požiaru z 15. apríla 2019, ktorého príčiny ešte stále nie sú ustanovené. Video vzdá hold ľuďom, ktorí pri likvidácii požiaru zachránili túto katedrálu pred zničením, ako aj staviteľom, ktorí gotický chrám zrenovovali. Po tejto svetskej časti budú nasledovať náboženské obrady, ktoré bude viesť parížsky arcibiskup Laurent Ulrich. Bohoslužba sa bude konať v troch častiach: bude pozostáva z požehnania organu, spevu ofícia, požehnania arcibiskupa a spevu hymnu Te Deum.

V nedeľu o 10:30 h SEČ sa bude v katedrále konať inauguračná omša s posvätením hlavného oltára. Predsedať jej bude parížsky arcibiskup Ulrich. Prítomných bude takmer 170 biskupov z Francúzska a celého sveta, ako aj kňazi zo 106 farností parížskej diecézy a siedmich katolíckych cirkví východného obradu v sprievode veriacich. Prvá omša pre verejnosť bude v nedeľu o 18:30 h SEČ. Bez nutnosti rezervácie termínu prehliadky bude katedrála prístupná od pondelka 9. decembra v čase od 15:30 h do 20.00 h alebo 22.00 h. Od pondelka 16. decembra sa katedrála vráti k svojim obvyklým otváracích hodinám - otvorená bude od 07:45 h do 19:00 h.

Pred a po
Zobraziť galériu (11)
Pred a po  (Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler, Thibault Camus)

Rezort zahraničia upozorňuje Slovákov na obmedzenia

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v tejto súvislosti upozorňuje Slovákov nachádzajúcich sa v Paríži na možné obmedzenia. Rezort o tom informoval na webe.
"V tejto súvislosti upozorňujeme, že v okolí katedrály bude vytvorená protiteroristická bezpečnostná zóna (tzv. zóna SILT) a bude dochádzať k obmedzeniam vo verejnej doprave. Preto je potrebné si vopred naplánovať svoju cestu a presuny po meste," uviedlo ministerstvo.

Znovuotvorenie katedrály Notre-Dame po
Zobraziť galériu (11)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue)

Obmedzenia vo verejnej doprave metrom, prímestskými vlakmi RER, autobusmi alebo električkami je podľa neho možné skontrolovať na stránke prevádzkovateľa mestskej hromadnej dopravy vo Francúzsku (RATP), obmedzenia v železničnej preprave na stránke francúzskej národnej železničnej spoločnosti (SNCF). "Bližšie informácie k bezpečnostným opatreniam, parkovacím a dopravným obmedzeniam môžete nájsť aj na webovej stránke mesta Paríž," dodal rezort.

Veľvyslanectvo SR v Paríži odporúča cestujúcej verejnosti dávať si pozor na svoje osobné veci na miestach s veľkou koncentráciou ľudí. V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu veľvyslanectva (+33 6 72 07 68 32) alebo Medzinárodné operačné krízové centrum MZVEZ SR (+421 2 5978 5978).

Viac o téme: FrancúzskoDonald TrumpNotre-DameZnovuotvorenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu