Štvrtok9. január 2025, meniny má Alexej, Alex, Alexia, zajtra Daša

Nová hrozba pre vodičov? Šíri sa správa, že EÚ môže zadržať vodičáky: Analytička vysvetľuje, aká je pravda

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRUSEL/PRAHA – Európska únia sa snaží zvýšiť bezpečnosť na cestách v rámci celého Schengenu. Z tohto dôvodu sa snaží presadiť rôzne nové pravidlá pre vodičov cestnej premávky. V konečnom dôsledku majú byť spokojné všetky strany. Začali sa však objavovať správy, že EÚ je schopná odobrať vám vodičský preukaz.

Európska únia zavádza nové pravidlá pre vodičov. Ako informuje oficiálny web EÚ, v minulom roku prišlo o život na cestách v rámci EÚ približne 20 400 osôb. Brusel sa snaží do budúcna toto číslo výrazne znížiť. Cieľom je tzv. "Vision Zero", teda nulová úmrtnosť na cestách do roku 2050, ako uvádza europarl.europa.eu. Niektoré zmeny sú už v platnosti od roku 2006 vďaka schválenej smernici (2006/126/ES). 

Vymáhanie pokút 

Príkladom je aj zjednotený vodičský preukaz, platný pre celé územie EÚ či zavedenie vodičských preukazov v digitálnej forme. Uľahčí to evidenciu vodičov a pohyb občanov po Európe. Hlavným problémom podľa viacerých vyjadrení je vymáhanie pokút v iných členských štátoch.

Nová hrozba pre vodičov?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

 Aj to by sa mohlo riadiť podľa jednotných pravidiel EÚ, avšak naďalej tu platí zásada, že "trestná sadzba zostáva v rukách jednotlivých členských krajín, nie samotného vedenia EÚ (Brusel, Štrasburg, Haag)".

Každá členská krajina samostatne 

Niektoré jednotné pravidlá predsa len platia. Napríklad, pokiaľ vodič úspešne absolvuje skúšku a preukaz získa ešte ako 17-ročný, do veku 18 rokov môže šoférovať len za prítomnosti skúseného vodiča (mentora). Avšak nikde sa neuvádza, že pri prekročení rýchlosti o 30 km/h na európskych cestách automaticky prídete o vodičský preukaz. 

Nová hrozba pre vodičov?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

"Tento detail sa v nových pripravovaných pravidlách neuvádza. Konečné rozhodnutie o odobratí vodičského preukazu zostáva naďalej v rukách samotných členských krajín. Každá rozhoduje o udelení trestu samostatne pri porušení zákona na svojom území," vysvetľuje pre eXtra.cz. analytička projektu České záujmy v EÚ Hedvika Ruzsová.

Nie sú záväzné 

Európsky parlament sa síce zhodol na zavedení najvyššej možnej rýchlosti v husto obývaných oblastiach na 30 km/h, alebo nulovú toleranciu alkoholu, avšak sú to len výzvy, čo v konečnom dôsledku znamená, že toto rozhodnutie nie je záväzné. Pokiaľ ho nepríjme samotný štát, za jeho porušenie nehrozí žiadna sankcia. 
 

Viac o téme: VýzvaHoaxCestná kontrolaČlenské krajinyVodičský preukazSmernicaOdporúčanieOdobratieEurópska úniaSchengenFake newsDezinformácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu