KODAŇ/PRAHA – Česká republika stojí od spustenia ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na strane Kyjeva. I keď nepatrí medzi najbohatšie krajiny sveta, snaží sa pomôcť všetkými možnými prostriedkami. Názorným príkladom je aj dodanie stíhačiek F-16, ktoré síce nikdy nezapnú motory, ale ako kamufláž môžu zohrať veľmi významnú úlohu.
Ukrajina na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským sa po dohadovaní Západu a dlhom čakaní konečne dočkala prvej zásielky stíhačiek F-16. Česká republika ako člen NATO a spojenec Ukrajiny chce tiež pridať ruku k dielu, i keď v trochu inej forme.
archívne video
Ako informuje portál Defence News (DN), na výstave "Defence Exhibition of Industry Day" v Dánsku predstavila česká spoločnosť Inflatech model nafukovacej makety, ktorý vyzerá z diaľky presne ako stíhačka ukrajinskej armády. Dokonca má aj označenie ukrajinských vzdušných síl.
Inflatech
Výstavu podľa spomínaného portálu zorganizovala Organizácia pre akvizíciu a logistiku dánskeho ministerstva obrany (DALO). Spoločnosť Inflatech nie je vo vyrábaní makiet žiadnym nováčikom. Na zákazku je schopná vyrobiť makety tankov, odpaľovacích zariadení s raketami, radarové systémy, stíhačky alebo nákladné vozidlá.
Všetky navyše v životnej veľkosti a z diaľky na nerozoznanie od originálu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, "dokážeme navrhnúť a vyrobiť akýkoľvek druh nafukovacej výzbroje". "Vojna sa zmenila, taktika s musí prispôsobiť."
Makety životnej veľkosti
Makety od spoločnosti Inflatech sa dajú navyše podľa spoločnosti zmontovať veľmi rýchlo a jednoducho. Je k tomu potrebných len niekoľko ľudí a pár minút voľného času. Uvádza tiež, že jej produkty sú vybavené generátorom radarových podpisov a integrovaným systémom tepelného manažmentu.
Tieto funkcie umožňujú efektívnejšie klamanie a môžu sa ukázať ako veľmi užitočné. Ukrajine už v minulosti dodala viacero podobných kamufláží. Účel je pritom rovnaký aj teraz, a to oklamať ruské sily.
Zrejme nebudú potrebné
Portál DN však informuje, že sa už objavili nepotvrdené správy, ktoré hlásia, že Američania okrem skutočných stíhačiek F-16 dodali Kyjevu aj makety. Navyše Ukrajina sa tiež pustila do výroby vlastných makiet bojových lietadiel. Vo vojne totiž funguje aj špionáž z dronov, kedy chce jedna strana zničiť leteckú silu svojho nepriateľa ešte pokým nie je vo vzduchu.
Príchod lietadiel na Ukrajinu bol oslavovaný ako zmena hry pre Kyjev a jeho snahy o odpor. Zelenskyj vo svojom prejave 5. augusta 2024 uviedol, že "(ukrajinskí) piloti sa na stíhačkách učia lietať a čoskoro budú v akcii". Hoci presný počet lietadiel F-16, ktorými dnes Kyjev disponuje, nie je jasný, spojenci NATO sa zaviazali poskytnúť krajine viac ako 60 kusov.
Obľúbená v západných krajinách
F-16 Fighting Falcon s nadzvukovou rýchlosťou bola pôvodne vyvinutá spoločnosťou General Dynamics pre americké letectvo. Teraz je jednou z najpopulárnejších stíhačiek na svete. V súčasnosti používa toto bojové lietadlo mnoho spojencov USA a krajín NATO, vrátane Slovenskej republiky. Jej súčasným výrobcom je americká spoločnosť Lockheed Martin.