HONGKONG - Predsedníčka Hongkonskej novinárskej asociácie (HKJA) Selina Chengová tvrdí, že v americkom denníku Wall Street Journal (WSJ) dostala výpoveď po tom, čo sa odmietla vzdať svojej pozície v miestnej novinárskej organizácii. Informuje agentúra Reuters a organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
Chengová pracovala v pobočke WSJ v Hongkongu. Vo svojich článkoch sa venovala najmä čínskemu automobilovému priemyslu. Za predsedníčku HKJA ju zvolili koncom júna. "Môj nadriadený v Británii mi nariadil, aby som z volieb (za predsedníčku HKJA) odstúpila," povedala Chengová, ktorá tak odmietla urobiť.
archívne video
Novinárov okrem toho informovala, že výpoveď jej v stredu osobne doručil vedúci zahraničného spravodajstva WSJ Gordon Fairclough. Podľa Chengovej výpoveď zdôvodňoval reorganizáciou ázijskej divízie denníka. Fairclough sa k vzniknutej situácii nevyjadril.
V máji WSJ oznámil organizačné zmeny vo svojich ázijských pobočkách. Cieľom WSJ je podľa májového vyhlásenia "presunúť ťažisko činnosti v regióne z Hongkongu do Singapuru. V dôsledku toho nás opustia niektorí naši kolegovia, najmä v Hongkongu."
Vedenie nesúhlasilo s jej pozíciou v HKJA
Hovorca spoločnosti Dow Jones, ktorá je "matkou" WSJ, potvrdil, že denník v stredu vykonal niektoré reorganizačné zmeny. Odmietol však komentovať, akých ľudí sa týkajú. Chengová uviedla, že vedenie nesúhlasilo s jej pozíciou v HKJA, pretože nechce, aby boli novinári v denníku vnímaní ako obhajcovia slobody tlače, a to vzhľadom na možný konflikt záujmov.
HKJA vo svojom vyhlásení uviedla, že je sklamaná a pobúrená rozhodnutím WSJ. Asociácia tvrdí, že vyvíjaním nátlaku, ktorým chcú obmedziť aktivity novinárov v HKJA, denník riskuje urýchlenie úpadku nezávislej žurnalistiky v Hongkongu. Hongkong je osobitou administratívnou oblasťou Číny, ktorá nad mestom prevzala kontrolu od Británie v roku 1997. Väčšinu miestnych médií odvtedy kontrolujú čínske provládne skupiny.