Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

V Európe sa šíri smrteľná choroba! Podľahne jej jeden z desiatich ľudí

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - V Európe sa objavila smrteľná choroba. Prípady nebezpečnej meningokokovej choroby zaznamenali lekári v niekoľkých krajinách najmä západnej Európy. Vo Veľkej Británii už hygienici vyhlásili pred chorobou varovanie. Odborníci upozorňujú, že priemerná úmrtnosť tohto ochorenia sa pohybuje približne okolo desiatich percent.

archívne video

Prístroj, ktorý vyvinuli slovenskí vedci dokáže za desať sekúnd odhaliť viaceré ochorenia (Zdroj: TASR/Daniel Veselský)

Ako uvádza britský denník Mirror, celkovo je v Európe a v USA známych 14 prípadov. V Spojených štátoch sa chorobou nakazilo päť ľudí, vo Francúzsku štyri, v Británii traja a v Nórsku a Holandsku po jednom. Išlo predovšetkým o ľudí, ktorí sa práve vrátili z moslimskej púte v saudskoarabskej Mekke.

Neisseria meningitidis
Zobraziť galériu (3)
Neisseria meningitidis  (Zdroj: Getty Images)

Ochorenie spôsobuje baktéria zvaná Neisseria meningitidis. Človek, ktorý sa chorobou nakazí, môže zostať bez príznakov aj niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia však chorobu šíri bez toho, aby o tom vedel. U ľudí, u ktorých sa choroba prejaví, sa tak stane obyčajne do desiatich dní po nakazení, vysvetľuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Baktérie napádajú telo a spôsobujú akútnu závažnú bakteriálnu infekciu.

Začiatok meningokokového ochorenia je náhly, pridružia sa silné bolesti hlavy, vysoké horúčky, vracanie, kŕče, ale aj zmenený duševný stav a citlivosť na svetlo. Typickým príznakom zápalu mozgových blán je stuhnutie šije. "U najmenších detí, ktoré nemajú ešte zrastenú fontanelu, je výrazným prejavom jej vyklenutie. Pri meningokokovej meningitíde sa objavujú na tele červenofialové škvrny v dôsledku krvácania malých ciev do kože. Ochorenie môže vyústiť do otravy krvi, zanechať trvalé zdravotné následky, prípadne skončiť fatálne," priblížila už v minulosti Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ s tým, že je dôležitý rýchly zásah lekárov a včasné podanie antibiotickej liečby.

Neisseria meningitidis
Zobraziť galériu (3)
Neisseria meningitidis  (Zdroj: Getty Images)

Ochorenie tiež môže viesť aj k sepsám, čo je chyba imunitného systému, ktorý v snahe bojovať s chorobou začne napádať vlastný organizmus. V takýchto prípadoch predstavuje veľmi vážne zdravotné riziko. Priemerná úmrtnosť tohto ochorenia sa pohybuje približne okolo desiatich percent, pričom rizikové faktory ako nedávno prekonaná chrípka, aktívne či pasívne fajčenie alebo genetické faktory môžu úmrtnosť ešte zvýšiť, upozorňuje ECDC.

Viac o téme: Meningokoková infekciaMeningokokové ochorenieNeisseria meningitidis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu