Štvrtok2. január 2025, meniny má Alexandra, Sandra, Karina, zajtra Daniela

Expertov zaskočil ČUDNÝ objav v Černobyle: Nedokážu pochopiť, ako je možné, že TIETO živočíchy prežili!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ČERNOBYĽ - Hoci potrvá tisíce rokov, kým bude Černobyľ po výbuchu reaktora v miestnej jadrovej elektrárni v roku 1986 opäť bezpečný pre ľudí, do tejto obrovskej rádioaktívnej zóny sa nasťahovali živočíchy a premenili ju na svoje útočisko. Testy vykonané na zvieratách žijúcich v tejto oblasti odhalili genetické rozdiely v porovnaní s tými, ktoré žijú mimo rádioaktívnej zóny.

O dopadoch výbuchu na miestne ekosystémy v Černobyľskej oblasti veľkej zhruba 2600 km² zostáva nezodpovedaných množstvo otázok. Rádioaktívne materiály vystavujú organizmy nebezpečným úrovniam ionizujúceho žiarenia, čo zvyšuje riziko mutácií, rakoviny a úmrtia. Tím biológov z Newyorskej univerzity na čele so Sophiou Tintoriovou viedol v tejto nebezpečne zamorenej lokalite výskum, počas ktorého zozbierali stovky červov zo zhnitého ovocia, listového odpadu a pôdy. Analýzou týchto vzoriek zistili, že v tejto, jednej z najnebezpečnejších lokalít na svete, žijú miniatúrne červíky.  

„Černobyľ bol tragédiou nepochopiteľného rozsahu, ale stále nemáme dostatočný prehľad o vplyve katastrofy na miestne obyvateľstvo,“ uviedla Tintoriová. Podľa portálu Science Alert takéto zistenie publikované začiatkom tohto roka však neznamená, že Černobyľská uzavretá zóna (CEZ) je teraz bezpečná. Naznačuje však skutočnosť, že červy sú odolné a schopné prispôsobiť sa podmienkam, ktoré by iné druhy mohli považovať za nehostinné. Prekvapivý je aj fakt, že tieto červy odobraté v rámci štúdie nevykazujú žiadne známky poškodenia radiáciou.

„Vyselektovala náhla zmena životného prostredia druhy alebo dokonca jedince v rámci druhu, ktoré sú prirodzene odolnejšie voči ionizujúcemu žiareniu? Teraz, keď vieme, ktoré kmene O. tipulae sú citlivejšie alebo odolnejšie voči poškodeniu DNA, môžeme ich využiť na štúdium, prečo sú niektorí jednotlivci náchylnejší na účinky karcinogénov ako iní,“ doplnila vedkyňa. Výskumný tím z Newyorskej univerzity uvádza, že tento objav by mohol poskytnúť určité informácie o mechanizmoch opravy DNA, ktoré by sa dali využiť ľudskej medicíne.

Viac o téme: VýskumRádioaktivitaČervyČernobyľ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu