PEKING - Čína sa podľa zverejnených varovaní snaží naverbovať západných vojenských pilotov, posilňuje čínske letectvo a špehuje taktiku západného letectva.
Čína sa zrejme snaží naverbovať súčasných a bývalých západných vojenských pilotov, aby posilnila čínske letectvo a získala prehľad o taktike západného letectva. Ako uviedla „NBC NEWS“, Spojené štáty a ich spravodajskí partneri označili úsilie Číny za pretrvávajúcu hrozbu.
archívne video
Varovanie vydali takzvaní spravodajskí partneri „Five Eyes“, päť krajín, ktoré zdieľajú citlivé informácie: Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada , Austrália a Nový Zéland.
Tony peňazí pre západných pilotov
Podľa správy Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČLOA) využíva súkromné spoločnosti v Juhoafrickej republike a Číne na najímanie bývalých stíhacích pilotov z Kanady, Francúzska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Austrálie, Spojených štátov a ďalších západných krajín a na výcvik čínskych pilotov a námorných letcov. Ako uvádza South China Morning Post s odvolaním sa na amerického predstaviteľa, pilotov lákajú „tonami peňazí“ a na exotické čínske lietadlá.
"ČLOA sa snaží využiť schopnosti a odborné znalosti týchto jednotlivcov, aby sa jej vlastné vojenské letecké operácie stali schopnejšími a aby získali prehľad o západnej leteckej taktike, technikách a postupoch," uvádza sa v správe, ktorú cituje NBC NEWS.
USA chcú sankcionovať aktivity Číny
Dokument tiež varuje, že spravodajské informácie, ktoré Čína získava pomocou západných pilotov, ohrozujú bezpečnosť postihnutých regrútov, ich kamarátov a bezpečnosť Spojených štátov a ich spojencov. USA a ich západní partneri preto podnikli kroky a odpovedali obchodnými obmedzeniami proti leteckej škole v Južnej Afrike a čínskym organizáciám.
Dokument preto odporúča súčasnému a bývalému personálu západnej armády, aby si dával pozor na možné konanie, vrátane pracovných ponúk od súkromných spoločností, ktoré zakrývajú svoje väzby na Čínu. Ako uviedla NBC NEWS, v januári sa konala konferencia vyšších dôstojníkov a úradníkov z členských štátov NATO, na ktorej sa diskutovalo o tom, ako čeliť čínskemu špionážnemu úsiliu.