Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Európa je v pozore: Sužujú ju záhadné požiare a sabotáže! Vyšetrovatelia podozrievajú Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (Zdroj: SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

LONDÝN - Po sérii záhadných požiarov a útokov na infraštruktúru v Pobaltí, Nemecku a Veľkej Británii sú bezpečnostné služby v Európe v strehu pred potenciálnou novou zbraňou ruskej vojny - podpaľačstvom a sabotážami, napísal spravodajský server The Guardian.

Keď tento mesiac vypukol požiar v obchode Ikea v litovskom Vilniuse, málokto sa k nemu vyjadril, kým poľský premiér Donald Tusk nenaznačil, že by mohol byť dielom zahraničného sabotéra.

Súhrn vojny na Ukrajine - deň č. 827 (Zdroj: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Vyšetrovatelia už vyslovili domnienku o možnom zapojení Ruska do podpaľačského útoku vo východnom Londýne, do inferna, ktoré zničilo najväčšie nákupné centrum v Poľsku, do pokusu o sabotáž v nemeckom Bavorsku a do antisemitských graffiti, ktoré sa objavili v Paríži.

Hoci neexistujú dôkazy, že by ktorékoľvek z týchto incidentov naprieč kontinentom boli koordinované, bezpečnostné služby sa domnievajú, že by mohli byť súčasťou systematickej snahy Moskvy destabilizovať Západ, ktorý podporuje Ukrajinu.

Poukazujú na to, že počas studenej vojny a po jej skončení boli akcie zahraničné rozviedky v réžii špiónov a ich kontaktov. Ale v ére sociálnych médií sa podpaľači a vandali môžu nechať najímať. V takom prípade zostane len minimum stôp, pokiaľ akciu vykonajú jednorazovo najatí sabotéri, ktorým sa za jej vykonanie zaplatí pár stoviek eur, alebo v kryptomenách.

Obavy z Ruska sú veľké

Obavy z toho, že by tieto hybridné útoky mohli byť dielom Ruska, sú také veľké, že sa vec objavila medzi témami prerokúvanými tento týždeň na summite ministrov zahraničných vecí a obrany v Bruseli, kde holandskí, estónski a litovskí bezpečnostní predstavitelia varovali pred zraniteľnosťou jednotlivých krajín.

Jeden z ministrov, ktorý si neželal byť menovaný, povedal, že sa hlboko obávajú "sabotážou organizovaných, financovaných a vykonávaných osobami splnomocnenými Ruskom".

Donald Tusk minulý týždeň oznámil, že poľské úrady zatkli deväť osôb v súvislosti so sabotážami, ktoré boli údajne spáchané na príkaz ruských služieb. Uviedol, že tieto trestné činy údajne zahŕňali aj "podpaľačstvo a pokus o podpaľačstvo". Vyšetrovatelia tiež preverujú, či sa Rusko podieľalo na požiari v nákupnom centre vo Varšave, čo ruské veľvyslanectvo označilo za konšpiračnú teóriu.

Hovorca spoločnosti Ikea uviedol, že vyšetrovanie toho, čo spôsobilo požiar jej obchodu v Litve, stále pokračuje. Tento požiar bol spolu s pokusom o podpaľačský útok na továreň na farby v Poľsku jedným z príkladov, ktoré Donald Tusk uviedol vo svojom varovaní pred možným zahraničným zasahovaním.

V apríli bol jeden Brit obvinený z organizácie podpaľačského útoku na dve prevádzky spojené s ukrajinským podnikateľom v priemyselnej zóne v Leytone vo východnom Londýne po tom, čo bol údajne naverbovaný ruskou rozviedkou.

V utorok estónsky minister obrany Hanno Pevkur, ktorý bol v Bruseli na summite EÚ o obrane, uviedol, že krajina sa už stala obeťou ruskej sabotáže. "Podobné operácie vykonávali aj v Estónsku. Najali si desať ľudí, ktorí zaútočili na auto ministra vnútra a jedného žurnalistu. Toto je normálne správanie Ruska. Je nám to ľúto, ale musíme pochopiť, že Rusko je stále agresívnejšie voči európskym krajinám a tiež krajinám NATO ," povedal Pevkur, ktorý tým pripomenul prípady z tohtoročného februára, kedy boli rozbité okná áut ministra vnútra Lauriho Läänemetsa a novinárov.

Krátko potom bolo zatknutých šesť osôb vrátane ruských štátnych príslušníkov a držiteľov dvojakého, rusko-estónskeho občianstva.

V Nemecku okrem vlny kybernetických útokov v roku 2023, ktoré vykonala hackerská skupina napojená na ruskú rozviedku, tiež existuje podozrenie na útoky riadené zahraničnými spravodajskými službami.

Minulý mesiac boli zatknutí dvaja nemecko-ruskí štátni príslušníci v súvislosti s podozrením, že plánovali sabotážne útoky, okrem iného na vojenskú základňu v Bavorsku. Hlavný podozrivý bol obvinený z prípravy explózie, podpaľačstva a udržiavania kontaktov s ruskou rozviedkou.

Graffiti vo Francúzsku

Aj vyšetrovatelia vo Francúzsku preverujú, či graffiti namaľované minulý týždeň na parížskom pamätníku obetiam holokaustu nebolo na objednávku ruských bezpečnostných služieb. Podobný incident sa stal v minulom roku, keď niekto na budovy v Paríži a okolí nastriekal Dávidovu hviezdu. Úrady neskôr uviedli, že sa domnievajú, že útok mohol byť "na objednávku" jedinca žijúceho v zahraničí.

Európski predstavitelia sa obávajú, že tieto útoky prispievajú k už aj tak rozsiahlej dezinformačnej kampani. V stredu bolo po falošnom bombovom poplachu evakuovaných niekoľko škôl v okolí Atén. Polícia vystopovala ruský server a uviedla, že cieľom bolo "narušiť verejný poriadok".

Krajiny EÚ tieto udalosti sledujú. Litovské národné centrum krízového riadenia (NKVC) varovalo podniky vrátane nákupných centier a organizácií podporujúcich Ukrajinu, aby zvýšili bdelosť. Vilmantas Vitkauskas, šéf NKVC, pred dvoma týždňami novinárom povedal: "Úroveň ohrozenia je pomerne vysoká. Vyzývame verejnosť, aby zostala ostražitá."

Viac o téme: PožiareRuskoEurópaSabotáže
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu