BRUSEL - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa dohodli na spustení námornej misie na ochranu medzinárodnej lodnej dopravy v Červenom mori. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
V rámci misie Aspides vyšlú krajiny EÚ do Červeného mora, Adenského zálivu a okolitých vôd bojové lode a systémy včasného varovania pred leteckými útokmi. Operačné velenie operácie bude v gréckom meste Larissa.
archívne video
Medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori ohrozujú od vlaňajšieho novembra jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Misia Aspides nebude podnikať preventívne údery a bude môcť zasiahnuť len v prípade, že militanti zaútočia ako prví, píše DPA.
Útoky povstalcov ohrozujú kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje približne 12 percent svetového obchodu. Pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v oblasti sa viaceré veľké lodné spoločnosti rozhodli presmerovať svoje nákladne lode na trasy vedúce okolo južného cípu Afriky, ktoré trvajú dlhšie a zvyšujú tiež náklady na prepravu.
Predsedníčka Európskej komisie spúšťa námornú operáciu
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v pondelok oznámila, že EÚ spúšťa námornú operáciu na ochranu medzinárodnej lodnej dopravy v Červenom mori. Informuje o tom správa z agentúry AFP.
"Európa v spolupráci s medzinárodnými partnermi zabezpečí slobodu plavby v Červenom mori. Okrem reakcie na krízu je to krok k posilneniu európskej prítomnosti na mori s cieľom chrániť naše európske záujmy," napísala šéfka EK v príspevku na sociálnej sieti X.
V rámci misie Aspides (v gréčtine: Štíty) vyšlú krajiny EÚ do Červeného mora, Adenského zálivu a okolitých vôd bojové lode a systémy včasného varovania pred leteckými útokmi. Operačné velenie operácie bude v gréckom meste Larissa, informovala agentúra DPA.
Námornú dopravu ohrozujú jemenskí povstalci
Medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori ohrozujú od vlaňajšieho novembra jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.
Útoky povstalcov ohrozujú kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje približne 12 percent svetového obchodu. Pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v oblasti sa viaceré veľké lodné spoločnosti rozhodli presmerovať svoje nákladné lode na trasy vedúce okolo južného cípu Afriky, ktoré trvajú dlhšie a zvyšujú tiež náklady na prepravu. Misia Aspides podľa DPA nebude podnikať preventívne údery a bude môcť zasiahnuť len v prípade, že militanti zaútočia ako prví.