KODAŇ - Približne 36 miliónov ľudí v európskom regióne WHO, to znamená každý tridsiaty Európan, bojuje s dlhodobými účinkami koronavírusu. Na tomto pozadí odborníci varujú, že na lepšie pochopenie dlhodobého covidu je potrebné urobiť oveľa viac.
"Dlhodobý covid zostáva zjavným slepým bodom v našich vedomostiach, ktorý je naliehavo potrebné vyplniť," povedal v utorok v Kodani regionálny riaditeľ WHO Hans Kluge. Bez rozvoja komplexnej diagnostiky a foriem liečby sa spoločnosť z pandémie nikdy skutočne nezotaví.
WHO počíta vo svojom regióne Európy spolu s 53 krajinami, medzi ktorými nie je len EÚ, ale aj krajiny na východ od nej až po Strednú Áziu.
Rôzne príznaky
Po prežití infekcie SARS-CoV-2 mnoho postihnutých zápasí s pretrvávajúcimi príznakmi známymi ako "long covid". Ide napríklad o dýchavičnosť, tachykardiu, bolesť hlavy alebo hrudníka, chronickú únavu, ospalosť, kognitívne poruchy, potenie, úzkosť a depresiu. Ale prekvapivo sa to netýka len pacientov, ktorí sa museli liečiť v nemocnici alebo dokonca na jednotke intenzívnej starostlivosti.