KACHOVKA - Kachovská priehrada, ktorá sa 6. júna 2023 po následkoch zničenia časti priehradného múru vyliala a zaplavila rozsiahle územie pod priehradou, odhalila niekoľko desaťročí starú históriu. Na dne priehrady, v blate, našli lebky obetí druhej svetovej vojny. Na jednej z lebiek dokonca nechýbala helma Wehrmachtu.
Podľa vedcov a historikov by mohlo ísť s najväčšou pravdepodobnosťou o vojakov, ktorí padli v tvrdých bojoch v oblasti v roku 1943, kde v tom čase bojovalo šesť miliónov vojakov. Červená armáda 24. augusta zahájila rozsiahlu ofenzívu na 1400 kilometrov dlhej fronte od mesta Smolensk v Rusku až po Azovské more.
Na juhu však narazili na tvrdý odpor vojakov Wehrmachtu, pod vedením poľného maršala druhej svetovej vojny, považovaného za jedného z najlepších stratégov svojej doby, Fritza Ericha von Mansteina. Nemci si však na rovine pri Záporoží nedokázali udržať svoje postavenie a tak 30. októbra padol Melitopol. Obrannú líniu vtedy tvorila rieka Dneper, kde sovietske vojská nečakali na vybudovanie pontónov a rieku prekračovali pomocou pltí, kmeňov stromov alebo sudov. Útok zo strany sovietskych vojsk sa tak stal nepredvídateľný. Boje prebiehali v tejto oblasti až do februára 1944, keď Sovieti mesto Nikopol, o ktoré mal Hitler mimoriadny záujem oslobodili.
Straty vtedy predstavovali na nemeckej a rumunskej strane asi 20 tisíc vojakov, upresnil pre britský the Guardian ukrajinský historik Andrij Solonec. Dodal, že lebka a helma, ktorú Kachovská priehrada odhalila spolu s ďalšími lebkami by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou spojená s týmito udalosťami. Brániacich Nemcov nebolo kedy pochovávať a mnohé obete bojov zostali iba ležať na poli, upresnil ukrajinský historik. Bitka si celkovo vyžiadala skoro 800 tisíc vojakov, no niektoré zdroje uvádzajú aj vyššie čísla, pretože do bitky zahrnuli aj boje o ruské mesto Smolensk.