Piatok3. január 2025, meniny má Daniela, zajtra Drahoslav

SaS vníma spoluprácu v opozícii pozitívne, hnutie Slovensko ako partnera odmieta

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Opozičná strana SaS vníma spoluprácu v opozícii v parlamente pozitívne. Hnutie Slovensko ako partnera naďalej odmieta. Nevie si predstaviť spolupracovať s ľuďmi, ktorí spolupracovať nechcú. Vyplýva to z vyjadrenia lídra strany a poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga v koncoročnom rozhovore.

"SaS spolupracuje s PS a KDH. Spolupracujeme vo verejnom živote v rámci protestov aj v parlamentnom živote v rámci spoločných návrhov zákonov a uznesení aj tlačových konferencií. Spolupráca je dobrá, hoci každá strana má svoju identitu," skonštatoval. Spoluprácu s poslancami z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ si Gröhling nevie predstaviť. "Nemôžete spolupracovať s niekým, kto vás neustále uráža a nebojuje proti vládnej koalícii, ale skôr na všetky strany smerom k opozícii," podotkol.

Gröhlinga však prekvapili aj niektoré postoje partnerov z radov kresťanských demokratov. "Niekedy ma zarazí postoj KDH smerom k vládnej koalícii. Niekedy podporia zákon, ktorý nemusia a niekedy vládna koalícia podporí niektoré návrhy KDH. Otvára to nejaké otázky, ale tie si musí zodpovedať KDH smerom k svojim voličom," uviedol. On sám sa opäť vyhranil voči prípadnej spolupráci s Hlasom-SD a Smerom-SD. "Vláda s Hlasom aj Smerom sú pre mňa nepredstaviteľné. Nie je to iba môj názor, ale názor predsedníctva SaS aj celej strany," deklaroval. Za pozitívne označil vzťahy SaS a PS. Nenaštrbil ich podľa neho ani vstup Ivana Korčoka, ktorý zastával funkciu ministra zahraničných vecí ako nominant SaS, do PS. Odlevu voličov sa v tejto súvislosti neobáva. Mieni, že obe strany sú iné, PS je podľa neho progresívne hnutie venujúce sa kultúre a životnému prostrediu a SaS je orientovaná ako pravicová ekonomická strana.

Hnutie Slovensko hovorí o ochote spolupracovať s opozičnými stranami

Poslanecký klub Slovensko, Za ľudí a KÚ bol a je ochotný spolupracovať s ďalšími opozičnými parlamentnými stranami. Deklaroval to jeho šéf Michal Šipoš v koncoročnom rozhovore pre TASR. Poukázal na to, že vždy boli ochotní pripojiť podpisy k odvolávaniu jednotlivých ministrov v parlamente a zapájali sa do rozpravy. Opozičným PS, SaS a KDH však vyčíta, že jasne neodmietli prípadnú povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD. Mrzia ho aj ich niektoré postoje voči ich hnutiu, napríklad pri debatách v televíznych diskusiách.

"Vládni politici Smeru, Hlasu, SNS sa rozhodli, že nebudú chodiť do debát práve s naším hnutím. (...) My sme druhé najsilnejšie opozičné hnutie v parlamente a naši kolegovia z opozície pristúpili na tú hru a ten čas, ktorý tam oni trávia, je veľakrát na úkor nášho hnutia. Toto je podľa mňa nefér, nekolegiálne a myslím si, že to nie je demokratické," skonštatoval.

Šipoš však deklaroval, že voči opozičným stranám nemajú žiadnu zášť. Ich poslanecký klub bol v rámci štandardnej spolupráce v parlamentnej opozícii podľa jeho slov vždy nápomocný. Mrzí ho však, že opozičné PS, SaS a KDH nevedia jednoznačne vylúčiť povolebnú spoluprácu so stranou Hlas-SD. "My od začiatku permanentne a jasne komunikujeme, že pre nás sú Hlas, Smer a SNS stranami, s ktorými nikdy nebudeme spolupracovať," povedal. Nesúhlasí ani s niektorými postojmi opozičníkov pri hlasovaní. Narážal napríklad na voľbu Richarda Glücka (Smer-SD) za predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého podporilo 85 zákonodarcov.

Viac o téme: SaSOpozíciaBranislav GröhlingHnutie Slovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu