Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Počet obetí zemetrasenia v Číne prekročil 12 000

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré v pondelok otriaslo provinciou Si-čchuan na juhozápade Číny, stúpol v utorok na vyše 12 000. Informujú o tom s odvolaním sa na informácie z postihnutých oblastí čínske médiá.

Len v samotnom Si-čchuane je počet obetí podľa čínskej štátnej tlačovej agentúry Nová Čína vyšší ako 12 000. Ďalšie desiatky mŕtvych hlásia zo susedných provincií, z toho najviac, 213, z provincie Kan-su. Čínska vláda pripúšťa, že záchranné práce nezvláda, napriek tomu zatiaľ bráni v prístupe zahraničných záchranárov do postihnutých oblastí.


Zemetrasenie zaznamenali v pondelok o 14:30 miestneho času (08:30 SELČ). Otrasy o sile 7,9 stupňa Richterovej škály bolo cítiť v Pekingu, v Hongkongu, ale aj v taiwanskej metropole Tchaj-pej. Počet obetí sa môže ešte radikálne zvýšiť. Pod sutinami sa nachádzajú ešte tisíce, možno desaťtisíce ľudí. Živých zatiaľ vytiahli na celom postihnutom území len 58 ľudí. V Si-čchuane je stále zavalených najmenej 9 400 ľudí. To sú všetko čísla z oblastí, kde sa záchranári dostali, no existujú aj také, ktoré ešte nedosiahli. Niektoré čínske médiá informujú o tom, že len v jednom meste, Mjan-jang, prišlo o život 3629 ľudí a ďalších 18 645 sa stále nachádza pod sutinami. Mjan-jang pritom podľa predchádzajúcich informácií Novej Číny nie je najťažšie postihnutým mestom.


Čínsky premiér Wen Ťia-pao v utorok pripustil, že kapacity záchranárov na zvládnutie situácie nestačia. "V tomto momente máme veľké problémy so zvládnutím záchranárskych prác," vyhlásil. Napriek tomu čínska vláda v utorok odmietla vpustiť do krajiny zahraničné záchranné tímy, ktoré ponúkli svoje služby. Peking tvrdí, že na príchod zahraničných záchranárov "ešte nenastali tie správne podmienky". Ako na tlačovej konferencii v Pekingu vyhlásil Wang Čen-jao, riaditeľ odboru reakcie na katastrofy na čínskom ministerstve pre verejné záležitosti, do najhoršie postihnutých oblastí sa zatiaľ majú problém dostať aj domáci záchranári. "Takže na príchod zahraničných záchranných tímov do postihnutých oblastí ešte nie je tá správna chvíľa," argumentuje Wang.


Pomoc prisľúbili svetové mocnosti vrátane Spojených štátov a Európskej únie a ázijské krajiny susediace s Čínou. Solidaritu s čínskym ľudom vyjadril v telefonickom rozhovore s čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom aj americký prezident George Bush. V telefonáte sa však nevyhol ani otázke porušovania ľudských práv v Tibete. Medzinárodný olympijský výbor prisľúbil pomoc vo výške 650 000 eur a oznámil, že skráti pôvodne plánovanú cestu olympijskej pochodne. Jej trasa mala pôvodne viesť aj cez oblasti postihnuté zemetrasením.


Solidaritu s čínskym ľudom vyjadril v utorok aj tibetský duchovný vodca dalajláma. "Chcel by som vyjadriť hlboký súcit a úprimnú sústrasť rodinám, ktoré silné zemetrasenie priamo postihlo," uviedol vo vyhlásení. "Ponúkam svoje modlitby za tých, ktorí zahynuli a boli zranení," dodal.


Dalajlámove slová prišli napriek vyjadreniam Číny, ktorá obviňuje 72-ročného budhistického vodcu z podnecovania nepokojov v Tibete. Dalajláma obvinenia odmieta a napriek krvavým vládnym zásahom proti demonštráciám naďalej bojuje iba za väčšiu autonómiu a nie samostatnosť regiónu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu