MOSKVA - Vo videorozhovore s členmi vlády Vladimir Putin úplne stratil nervy. Môžu za to chyby ministra obchodu Denisa Manturova. Kremeľský tyran politika verejne ponížil a posilňuje si tak svoju vlastnú moc.
Ruská útočná vojna na Ukrajine trvá už takmer rok. Hoci Vladimir Putin utrpel mnohé neúspechy, kremeľský tyran sa drží svojej invázie – so zjavne fatálnymi následkami. Normálne je 70-ročný muž na verejnosti tvrdý a západné sankcie ho neznepokojujú. Vo videoprepojení s členmi vlády stratil však šéf Kremľa nervy.
Vo videokonferencii, ktorú tento týždeň odvysielala ruská štátna televízia, Vladimir Putin ukázal svoj hnev na kolabujúcu ruskú ekonomiku a neúspešné vojnové úsilie, keď verejne ponížil podpredsedu vlády a ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova. Šéf Kremľa vynadal Manturovovi, že nedokázal zaobstarať civilné aj vojenské lietadlá. Obvinil ho, že zo seba robí blázna. Manturov už predtým uviedol, že situácia je v poriadku.
"Neexistujú žiadne zmluvy. Čo mi chcete povedať? Viem, že vo firmách nie sú žiadne zmluvy, povedali mi to riaditelia," povedal Putin na konferencii. "Prečo robíte také hlúposti?" Manturovove nedopatrenia viedli k nedostatku vojenských lietadiel pre letectvo, ako aj k nedodaniu nových lietadiel pre civilné spoločnosti. Putin dal Manturovovi ultimátum. „To všetko treba stihnúť do mesiaca, prosím, do mesiaca... Nerozumieme podmienkam, v ktorých žijeme?“ zúril kremeľský tyran. Manturov len sklonil hlavu. Putin nad tým pokarhaním zdvihol obočie, prevrátil očami a dramaticky otočil papiere.
Na Twitteri úryvky z videa vyvolali veľkú odozvu. „Rýchly pohľad na pokarhanie od Putina a na to, čo nám hovorí o modernom Rusku,“ napísala na Twitteri novinárka Emma Burrowsová. Putin dnes pokarhal šéfa ministerstva priemyslu a obchodu Denisa Manturova za to, že nepodpísal nové zmluvy na lietadlá do roku 2023. A ďalej: "Nie je to nezvyčajná výmena názorov v štátnej televízii, ktorá pravidelne vysiela siahodlhé stretnutia s Putinom, ktoré by inde považovali za také nudné, že by sa vysielať nemali. Ale v Rusku Kremeľ kontroluje médiá a starostlivo formuje Putinov obraz: Má všetko pod kontrolou. Ak niečo nie je v poriadku, Putin využije príležitosť a ukáže, že to napraví.“
Len čo sa niečo pokazí, Vladimir Putin sa vyhne možnému obvineniu a nasmeruje konverzáciu na iné témy. Kremeľ touto inscenáciou vytvára „kultúru strachu“, ako píše Burrowsová. "Nikto nechce povedať Putinovi o ťažkostiach: On nebude počúvať, môže ich verejne kritizovať alebo vyhodiť z práce. Namiesto solídnej diskusie sa problémy umlčujú a obviňujú sa iní. Je to len horšie."
Ruská vojna na Ukrajine bola poznačená „vojenským zlyhaním, korupciou, nesprávnymi informáciami a mnohými obeťami“. "Ale Putin za to nemôže prevziať zodpovednosť - závisí od toho jeho prežitie."