CANNBERA – Silné lejaky a následné záplavy. V Austrálii musia obyvatelia bojovať s výčinmi počasia, ktoré vyhnali tisíce ľudí zo svojich domovov a vyžiadali si aj ľudské životy. Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil v dôsledku záplav núdzový stav. Výčiny počasia v Novom Južnom Walese a Queenslande si totiž po enormných dažďoch za posledné dva týždne vyžiadali najmenej 20 obetí.
Veľkú časť austrálskeho východného pobrežia vrátane Sydney v posledných týždňoch opakovane postihli nezvyčajne silné prívalové dažde. Úrady nariadili evakuáciu státisícov ľudí, živel spôsobil rozsiahle škody na súkromnom i verejnom majetku, v poľnohospodárstve aj na infraštruktúre.
Zaplavené zostali tisíce domácností. Niektorí obyvatelia nemali niekoľko dní kvôli lejakom prístup k elektrine či internetu. V niektorých komunitách sa však ľudia museli spoliehať skôr na dobrovoľníkov než na úrady a mnohí boli nútení spávať dokonca v autách. „Boli sme uviaznutí na streche 16 hodín v daždi s dvojročným dieťaťom a siedmimi dospelými. Pohotovostné služby boli tak preťažené, že sme sa jednoducho nemohli dostať," povedal pre miestne médiá jeden z postihnutých obyvateľov.
Vláda v dôsledku týchto udalostí čelila ostrej kritike a hnevu za to, že nekonala a rýchlejšie nepomohla obyvateľom postihnutých prírodnou katastrofou už skôr. Po vyhlásení núdzového stavu môžu jednotlivé federálne vlády zasiahnuť priamejšie. Opatrenia úradom umožnia zaistiť pomoc a potrebné zásoby pre najhoršie zasiahnuté oblasti na východe krajiny.
Austrálsky premiér vyhlásenie urobil v meste Lismore na severe štátu Nový Južný Wales, kde obyvateľom a podnikom prisľúbil tiež finančnú podporu.
Záplavy naďalej sužujú západné predmestia Sydney, tisíce obyvateľov zo severovýchodných okrajov mesta sa už ale vrátili domov. Podľa meteorológov dažde poľavili, a hladina vody preto v nasledujúcich dňoch klesne. Odborníci tvrdia, že pod povodne sa podpísali klimatické zmeny a fenomén La Niña.