MONCTON - Lekári v Kanade narazili na pacientov s príznakmi podobnými Creutzfeldt-Jakobovej chorobe - zriedkavej smrteľnej chorobe, ktorá postihuje mozog. To, čo našli, ich zmiatlo.
Neurológ Alier Marrero je bezradný. V meste Moncton v kanadskej provincii New Brunswick sa pacienti už roky liečia na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu, chorobu mozgu. Chorí ľudia trpia stratou pamäti, majú ťažkosti s rozprávaním alebo stratou kontroly nad motorickými schopnosťami. Ale čoraz viac sa stáva, že pacienti s rovnakými príznakmi majú negatívny výsledok na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu.
FOTO Zomrela kráska (†20) z Miss Universe: Otáčali sa za ňou všetci muži, vážna príčina smrti
Od roku 2015 bolo v samotnom Monctone hospitalizovaných 48 ľudí, šesť z nich zatiaľ zomrelo, informoval Washington Post. Test Creutzfeldt-Jakob ukázal negatívny výsledok pre všetkých z nich. Toto ochorenie sa zameriava na všetky vekové skupiny vrátane ľudí vo veku od 18 do 85 rokov, ako aj žien a mužov. Vedci a lekári sa teraz pýtajú, čo by mohlo stáť za novou chorobou.
Pacienti si myslia, že ich blízki boli vymenení
„Tak rýchlu progresiu ochorenia a konšteláciu príznakov som nikdy nevidel,“ uviedol Michael Strong, neurológ z Kanadského inštitútu pre výskum zdravia.
Spočiatku môžu pacienti pociťovať u predtým zdravých jedincov zmeny správania, ako je úzkosť, depresia a podráždenosť, spolu s nevysvetliteľnou bolesťou, bolesťami svalov a kŕčmi. Jedným z príznakov, ktorý je obzvlášť zničujúci pre príbuzných, je šialenstvo v podobe capgrasovho syndrómu, presvedčenie, že členov rodiny nahradili podvodníci.
Vzorky krvi neposkytli nijaké jasné informácie o tom, odkiaľ by choroba mohla pochádzať. „Našou prvou spoločnou myšlienkou je, že v prostredí týchto pacientov existuje toxický prvok, ktorý vyvoláva degeneratívne zmeny,“ hovorí doktor Marrero z Dr. Georges-L.-Dumont University Hospital Center.
Pochádza choroba z morských rias?
Preto neexistuje iná liečba ako zmiernenie niektorých príznakov. V súčasnosti sa predpokladá, že choroba nie je genetická a že má dvojročnú inkubačnú dobu.
Jedným z toxínov, na ktorý sa vedci zamerali, je beta-methylamino-L-alanín, ktorý je produkovaný sinicami alebo kvetmi modrozelených rias. Ďalším je kyselina domoová, prirodzene sa vyskytujúci toxín produkovaný určitými druhmi rias, ktorý bol zodpovedný za smrteľné rozšírenie kontaminovaných morských plodov v Kanade v roku 1987.
Stále neexistujú jednoznačné dôkazy, podľa ktorých by sa choroba dala vysledovať späť k riasam v tejto oblasti. Kvôli koronavírusovej pandémii postupuje výskum veľmi pomaly, hovorí Michael Strong.