WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden sa v rámci rozhovorov so svojimi zahraničnými spojencami bude už čoskoro venovať téme Iránu a obmedzeniu jeho jadrového programu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na Bidenovu hovorkyňu Jen Psakiovú.
Nový prezident USA je pripravený "predĺžiť a posilniť jadrové obmedzenia Iránu," vyjadrila sa Psakiová počas svojej prvej tlačovej konferencie ako Bidenova hovorkyňa. Dodala, že na to, aby USA a spojenci dodržiavali svoju časť dohody, sa Irán musí naďalej riadiť podmienkami stanovenými v spomínanej dohode.
Dohoda z roku 2015 - známa aj pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) - zaväzuje Teherán, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity. Okrem USA ju podpísali Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko. Spojení štáty pod vedením Donalda Trumpa však od tejto dohody v roku 2018 odstúpili a na Irán uvalili sériu vlastných, prísnejších sankcií. Irán na ne reagoval niekoľkonásobným porušením jadrovej dohody, približuje DPA.
Teherán začiatkom januára oznámil Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) plány na obohacovanie uránu na 20 percent. Po dosiahnutí tohto cieľa by zostával už len jeden technický krok od získania uránu obohateného na úroveň 90 percent, použiteľnú na zbrojné účely. Iránsky prezident Hasan Rúhání sa v stredu vyjadril, že jeho krajina je pripravená vylepšiť napäté vzťahy s USA, avšak zodpovednosť urobiť tak je podľa neho v rukách nového prezidenta Bidena.
Čína vyzvala na novú éru vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom
Čína vo štvrtok vyzvala, aby sa medzi Pekingom a Washingtonom začala nová éra vzťahov. Urobila tak deň po inaugurácii amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý nahradil v úrade republikána Donalda Trumpa, píše agentúra AFP. "Vďaka spolupráci oboch strán prekonajú strážni anjeli čínsko-amerických vzťahov zlé sily," uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. Dodala, že Biden vo svojom inauguračnom prejave viackrát použil slovo "jednota", ktorá je podľa neho "presne to, čo v súčasnosti čínsko-americké vzťahy potrebujú".
Čínsky rezort diplomacie zároveň v stredu oznámil, že Peking uvalil sankcie na takmer tri desiatky predstaviteľov vlády bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a členov jeho kabinetu vrátane exministra zahraničných vecí Mikea Pompea, a to za narušenie "suverenity" Čínskej ľudovej republiky. Pompeo v utorok vyhlásil, že považuje kroky čínskej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Ako pripomenula vo štvrtok agentúra Reuters, podľa Bidenovho kabinetu je uloženie týchto sankcií v deň inaugurácie zjavným pokusom podnecovať konflikt medzi americkými demokratmi a republikánmi.
"Američania z oboch politických táborov by mali tento neproduktívny a cynický krok kritizovať. Prezident Biden sa teší na spoluprácu s lídrami oboch strán s cieľom vybudovať Ameriku, ktorá bude Číne konkurovať," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Emily Horneová. Počas úradovania Donalda Trumpa vládlo medzi Čínou a USA napätie, pre ktoré boli charakteristické rastúce spory v súvislosti s obchodnými vzťahmi, vývojom technológií a konkurenčným bojom o vplyv v Ázii a vo svete. Trump Čínu viní aj z toho, že nezabránila rozšíreniu pandémie COVID-19 do sveta, a kritizuje ju za porušovanie ľudských práv a slobôd v autonómnych oblastiach Sin-ťiang a Hongkong. V rámci predvolebnej kampane Trump označil Čínu za najväčšiu hrozbu pre Spojené štáty a pre globálnu demokraciu.