BERLÍN - Nová nemecká štúdia sa zaoberá bezpečnosťou vlakovej dopravy v z hľadiska možnej nákazy koronavírusom. Ak by ste si mysleli, že cestovanie po železnici nie je bezpečné, tak ste sa mýlili. Výskum sa zaoberal najmä nákazou zamestnancov železníc.
Na štúdii spolupracovali výskumná organizácia Charité Research Organization a najväčší železničný prepravca v krajine Deutsche Bahn. Výsledkom výskumu bolo zistenie, že zamestnanci železnice nie sú viac ohrození nákazou koronavírusom.
Štúdie sa zúčastnilo aj 600 vlakových sprievodcov, ktorých podrobili testom. Vedci chceli zistiť, či sú sprievodcovia viac ohrození nákazou - keďže prichádzajú do styku s cestujúcimi - ako rušňovodiči a ďalší zamestnanci železnice. Ako píše nemecký web Zeit.de, zistilo sa, že nie sú.
Samotné výsledky odhalili niečo zaujímavé. Kým u sprievodcov malo pozitívny test na protilátky 1,3 percenta z nich, u rušňovodičov a ostatných zamestnancov boli nájdené protilátky u 2,7 percenta a to napriek tomu, že neprichádzajú do kontaktu s cestujúcimi.
Štúdia sa ešte neskončila a hodnoty sú z obdobia júna a júla. V tomto čase otestovali 1072 zamestnancov. Výskum bude pokračovať počas chrípkovej sezóny v októbri a februári.
Vo vlaku sa pravdepodobne koronavírus až tak nešíri kvôli rúškam a kvôli klimatizácii, ktorá mení vzduch v kabíne každú chvíľku.
Verejnú dopravu aj dnes mnohí považujú za rizikovú kvôli tomu, že sa tam nachádza mnoho ľudí v tesnej blízkosti a tým má vírus šancu sa ľahšie šíriť. Tento názor vyvracia britská rada pre bezpečnosť na železnici: "Výskum to spochybňuje a ukazuje, že cestujúci nie sú k nákaze tak náchylní, ako sa predpokladalo."