Piatok10. január 2025, meniny má Daša, zajtra Malvína

FOTO Veľký deň v talianskej metropole: Rím dnes otvára slávnostný summit

Predseda vlády Talianska Paolo Gentiloni, predseda vlády SR Robert Fico, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda vlády Malty Joseph Muscat počas príchodov delegácií premiérov členských krajín EÚ na summit EÚ pri príležitosti 60. výročia podpisu Rím Zobraziť galériu (4)
Predseda vlády Talianska Paolo Gentiloni, predseda vlády SR Robert Fico, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda vlády Malty Joseph Muscat počas príchodov delegácií premiérov členských krajín EÚ na summit EÚ pri príležitosti 60. výročia podpisu Rím (Zdroj: SITA/Andrea Veselá)

RÍM - V Talianskej metropole sa dnes pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy - podpísania Rímskych zmlúv - začal slávnostný rímsky summit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie. Slovenskú delegáciu vedie premiér Robert Fico.

Zasadnutie európskych lídrov sa koná na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie - v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme. V rámci rímskeho summitu ide z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.

Joseph Muscat, Donald Tusk, Viktor Orban a Paolo Gentiloni
Zobraziť galériu (4)
Joseph Muscat, Donald Tusk, Viktor Orban a Paolo Gentiloni  (Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini)

Lídri po skončení zasadnutia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie. "Verím, že nikto nebude mať záujem zablokovať hlavný dokument, ktorý sa nazýva Rímska deklarácia a v ktorom 27 štátov EÚ jednoznačne potvrdzuje záujem pokračovať v tomto jedinečnom projekte," uviedol v piatok cestou na rímsky summit slovenský premiér Robert Fico.

Pripravovaná Rímska deklarácia podľa Fica jednoznačne hovorí, že EÚ pokračuje v súčasnom formáte bez potreby zmeny alebo rušenia základných zmlúv, ktoré boli podpísané. Fico zároveň na margo obáv, ktoré vyvolal otázny postoj poľskej a gréckej vlády k obsahu záverečného vyhlásenia rímskeho summitu uistil, že tento dokument "by mal byť podpísaný všetkými 27 premiérmi a prezidentmi, ktorí sa zúčastnia na tomto summite"

Paolo Gentiloni a Charles Michel
Zobraziť galériu (4)
Paolo Gentiloni a Charles Michel  (Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini)

Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata. Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale) - sídle prezidenta -, ktorý pre delegátov usporiadal taliansky prezident Sergio Mattarella.

Dorazila aj Angela Merkelová.
Zobraziť galériu (4)
Dorazila aj Angela Merkelová.  (Zdroj: SITA/Andrew Medichini)

Rímske zmluvy sú dva dokumenty - Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) - a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia. Podpísali ich zástupcovia šiestich signatárskych krajín: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska. Británia deklaruje, že oficiálny proces vystúpenia z Únie odštartuje 29. marca, iba niekoľko dní po skončení rímskeho summitu.

Centrum Ríma hermeticky uzatvorené

Európska únia musí dať najavo, že sa bude sústrediť na veľké veci, nie na maličkosti. Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker to povedal dnes pred začiatkom rímskeho summitu šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie v talianskej metropole. Britská premiérka Theresa Mayová na summite chýba.  

"Ľudia to nemajú radi," povedal Juncker v čase, keď sa vedenie únie usiluje znova oživiť jednotu bloku, definovať budúcnosť EÚ a bojovať s vnútornými i vonkajšími problémami. Obyvatelia hlavného talianskeho mesta a turisti sa dnes vyhýbajú centru mesta a okoliu Kapitolského námestia, kde zasadajú lídri európskej dvadsaťsedmičky.  Polícia centrum hermeticky uzavrela, aby sa vyhla možným protestom. Do miesta summitu sa dostali iba národné delegácie.

Úrady už niekoľko hodín pred začiatkom summitu, na ktorý sa akreditovalo 800 zahraničných novinárov, zastavili aj premávku na niektorých staniciach metra. Polícia a úrady sa obávajú, že medzi účastníkov plánovaných protieurópskych protestov, naplánovaných na dnešné popoludnie, sa môžu infiltrovať anarchisti. Avizovaný je protest odporcov Európskej únie, ohlásený je aj pochod prívržencov krajnej ľavice.

Na dnešné popoludnie sa tiež v Ríme plánuje pochod priaznivcov Európskej únie, do ktorého by sa mohli zapojiť stovky Britov žijúcich v iných krajinách EÚ, obávajúcich sa komplikácií po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku.

Podpísali vyhlásenie

Na záver slávnostného rímskeho summitu dnes šéfovia štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie podpísali na Kapitolskom námestí v talianskej metropole spoločné záverečné vyhlásenie - Rímsku deklaráciu. Za SR ju podpísal premiér Robert Fico. K jej podpisu došlo pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré tvoria jeden zo základov terajšieho európskeho spoločenstva.

Lídri spoločné vyhlásenie podporili jednomyseľne aj napriek otáznemu postoju poľskej a gréckej vlády k niektorým bodom deklarácie. Poľská premiérka Beata Szydlová vo štvrtok pripustila, že Poľsko možno nepodpíše záverečné vyhlásenie zo summitu EÚ v Ríme, ak v ňom nebudú klauzuly, ktoré Varšava považuje za zásadné. Ešte v piatok sa však Varšava znova prihlásila k spoločnému európskemu smerovaniu a k jednote.

Zasadnutie európskych lídrov sa konalo na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie - v Paláci konzervátorov na Kapitolskom námestí v Ríme. Politici Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky a Talianska 25. marca 1957 podpísali dve zmluvy: o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom).

Pôjde o viacrýchlostnú Európu

Predstavitelia 27 členských krajín Európskej únie podpísali dnes na summite deklaráciu, ktorá zakotvuje princíp viacrýchlostnej Európy a záväzok pracovať na posilnení Únie prostredníctvom "ešte väčšej integrácie a väčšej solidárnosti" medzi jej členmi. Krajiny EÚ - bez Británie, ktorá chce Úniu opustiť - sa v dnešnej deklarácii zaviazali "spolupracovať, rôznym tempom a intenzitou, kde to bude treba, a počas toho postupovať rovnakým smerom"

Dôkazom praktického využívania tohto princípu v minulosti je napríklad Schengenská zóna voľného pohybu, pripomenula tlačová agentúra AP. "Jednotlivo by nás sily globálnej dynamiky obišli," uviedli lídri v deklarácii. "Stáť spoločne je naša najlepšia šanca ako na nich vplývať a chrániť naše spoločné záujmy a hodnoty."

Deklarácia načrtla víziu budúcnosti EÚ, v ktorej sa členské krajiny môžu rozhodnúť pre užšiu spoluprácu v konkrétnych záležitostiach, umožňujúc skupinám či krajinám postupovať v integrácii rozdielnymi rýchlosťami. Členské krajiny budú podľa deklarácie pokračovať v rešpektovaní zmlúv a budú sa môcť pripojiť k snahám o užšej spolupráci neskôr.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po stretnutí vyhlásil, že deklarácia demonštruje atmosféru narastajúceho optimizmu. Deklarácia je podľa neho dobrým začiatkom pre širokú diskusiu o budúcnosti EÚ po odchode Británie. "To, čo sme dosiahli v dňoch pred Rímom - a v niekoľkých ostatných hodinách tu v Ríme - vyjadruje akúsi rodiacu sa optimistickú náladu - pretože na rozdiel od toho, čo sa predpokladalo, nedošlo k žiadnemu konfliktu, žiadnemu veľkému sporu medzi niekoľkými prípadnými cestami," vyhlásil Juncker.

Poľská premiérka Beata Szydlová po podpise deklarácie povedala, že nadišiel časť pripraviť v EÚ dobré projekty, "ktoré budú ďalším krokom pre nás vidieť rozvíjajúcu sa, jednotnú a šťastnú Európu," citovala ju poľská tlačová agentúra PAP.

Viac o téme: SummitRobert FicoRím
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu