PARÍŽ – Tri dni smútku, ani nič ďalšie, čo by mohlo Francúzsko spraviť, nezabránia agresívnej diskusii, ktorá sa v nasledujúcich dňoch spustí na pôde Európskeho parlamentu, ale aj mnohých národných rád. Akt vojny voči Francúzsku, ktorý odsúdil celý svet, bude mať ďalekosiahle politické dôsledky, a to najmä pre utečencov prúdiacich do Európy.
Vyšetrovanie piatkových parížskych útokov už prinieslo niekoľko znepokojujúcich záverov. Minimálne jeden z teroristov prešiel do Francúzska cez ostrov Leros v Grécku, a to schovaný medzi 69 utečencami. Pri registrácii mu grécke úrady odobrali odtlačky prstov. Ide o toho istého muža, pri ktorom sa našiel pas.
A práve pas je veľkým problémom. Napriek tomu, že ešte nie je isté, či pas patril samovražednému atentátnikovi, ktorý sa odpálil pri futbalovom štadióne, je témou konšpiračných rozhovorov. Problémom zároveň je, že jeho pas bol registrovaný aj v Srbsku, jeho majiteľ žiadal túto krajinu o azyl, bolo to 7. októbra.
Nová dimenzia
Spojenie atentátnika s utečeneckou krízou bude veľkou vecou, pôjde o novú dimenziu rozhovorov medzi vodcami európskych zemí. Prvým, kto povedal, že „bude prijímať utečencov len vtedy, ak dostane bezpečnostné záruky“, bol poľský minister pre európske záležitosti Konrad Szymański. Teraz nie je isté, že tých 4500 utečencov, ktorých sa zaviazali ubytovať, k sebe Poliaci skutočne vezmú.
Aj tí politici, ktorí doteraz boli voči utečencom otvorení, po udalostiach v Paríži prehodnotili svoje názory. „Musíme si uvedomiť, že sme sa mýlili, boli sme príliš naivní a idealistickí,“ povedal iný poľský minister. Zmenu názorov vyvolalo aj vyhlásenie mimoriadneho stavu a uzavretie hraníc, ktoré bolo z hľadiska Francoisa Hollanda pochopiteľnou reakciou a ktoré zároveň vytvorilo tlak aj na iných európskych politikov.
Okrem toho, že nemecká kancelárka Angela Merkelová pomaly stráca voličov aj podporu, bola vyzvaná, aby rovnako uzatvorila hranice. Takéto rozhodnutie by však bolo v rozpore s jej dlhodobou politikou. Nemecké tajné služby priznali: „Spozorovali sme, že islamisti sa špecifickým spôsobom snažia priblížiť k utečencom v prijímacích strediskách. Vieme o viac ako 100 prípadoch.“ Toto vyhlásenie ešte viac znepokojilo nemeckú verejnosť.
Ohrozená Európa
Čo si však málokto uvedomuje, to je fakt, že uzavretím nemeckých hraníc by sa situácia v celej Európe iba skomplikovala a vyhrotila. Prvým dôvodom sú medzinárodné dohody, predseda Európske rady Donald Tusk vystihol podstatu: „Niet pochýb o tom, že budúcnosť Schengenu je v stávke a čas sa kráti... Musíme znovu získať kontrolu nad vonkajšími hranicami.“ Chytenie atentátnikov v Belgicku to podčiarkuje, ako upozornila stanica BBC.
Druhým problémom je, že vracanie utečencov do štátov, odkiaľ prišli, situáciu nevyrieši, práve naopak. Južné krajiny už tak nevedia, čo s nimi. To všetko si teroristi z Islamského štátu uvedomujú a využili to vo svoj prospech. Destabilizácia Európy v aktuálnej situácii nemohla byť jednoduchšia. Kľúčovou témou sa tak stáva dohoda s Tureckom, ktoré je poslednou šachovou figúrkou.