BANGKOK - Viac ako 30 masových hrobov s ľudskými pozostatkami v rôznych stupňoch rozkladu objavili v opustenom tábore v džungli na juhu Thajska pri hraniciach s Malajziou. Našli tam len jediného živého muža v zlom zdravotnom stave, ktorého museli pre podvýživu hospitalizovať.
Tábor v pohorí Padang Besat používali na pašovanie ľudí, najmä moslimských Rohingyov, ktorí sú perzekvovaní v susednej Barme, Bangladéšanov a ďalších ázijských utečencov. V reakcii k objavu thajská vláda prisľúbila tvrdší boj proti obchodovaniu s ľuďmi ako aj potrestanie zodpovedných. Organizácia Human Rights Watch vyzvala na nezávislé vyšetrovanie a vyjadrila obavy, že do pašovania ľudí ako aj do ich zotročovania sú zapojení aj skorumpovaní thajskí predstavitelia.
Generál Jarumporn Suramanee, ktorý má na starosti exhumáciu mŕtvych tiel, povedal, že o tábore a hroboch sa dozvedeli pri výsluchu podozrivého. Uviedol, že na mieste je 30 až hrobov, celkový počet mŕtvych však zatiaľ nepozná. Do tábora v sobotu pricestuje tím súdnych lekárov a ďalších expertov z Bangkoku. Utečenci pravdepodobne zomreli od hladu alebo v dôsledku neliečených chorôb. V tábore sa nachádzalo asi 40 chatrčí a vyše 20 priestorov upravených na spanie. Podľa muža, ktorý prežil, z tábora odviedli asi 100 Rohingyov len pár dní predtým, ako prišla polícia. V januári 2014 thajská polícia objavila stovky Rohingyov vrátane žien a detí v tábore v tej istej oblasti, ako ležia nájdené masové hroby.
Rohingyovia sú sunnitskí moslimovia, ktorí hovoria bengálskym dialektom, aký používajú obyvatelia juhovýchodného Bangladéša. Nie sú však vítaní ani v Barme, ani v Bangladéši, nemajú nijaké práva a OSN ich zaradila medzi najprenasledovanejšie menšiny planéty.