BERLÍN - Nemecká vláda nechystá plány pre prípad odchodu Grécka z eurozóny. Uviedol to v stredu hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.
Reagoval tak na informácie, ktoré uverejnili nemecké noviny Bild. „Neviem o takýchto plánoch a v súčasnosti politické špičky neskúmajú takéto scenáre,“ povedal Seibert.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz skritizoval vládu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej za šírenie "nezodpovedných špekulácií" vo veci prípadného odchodu Grécka z eurozóny. Podľa slov nemeckého šéfa europarlamentu sú informácie o prípravách Berlína na odchod Grécka z eurozóny v reakcii na výsledok januárových predčasných volieb za škodlivé. Merkelovej vláda však medializované správy poprela a miesto Atén vidí aj naďalej v eurozóne. Týždenník Der Spiegel však v sobotu informoval, že Berlín v prípade víťazstva opozičnej strany SYRIZA a následnom odmietnutí rozpočtovej disciplíny považuje odchod Grékov od eura za nevyhnutný.
"Nezodpovedné špekulácie a debaty o odchode Grécka veľmi nepomáhajú. Každému by malo byť jasné, že opustenie eura nie je otázkou. Nežiadané vyjadrenia, ktoré v Grékoch vzbudzujú dojem, že sa nerozhoduje o ich vlastnej budúcnosti vo voľbách ale v Berlíne či v Bruseli, môžu ešte viac nahnať voličov do náručia radikálnych síl," povedal Schulz pre denník Die Welt v reakcii na situáciu okolo Grécka, kde sa po decembrovom nezvolení prezidenta budú konať koncom januára predčasné voľby. Favoritom je práve radikálna SYRIZA.
Bild: Nemecko chystá plán pre prípadný odchod Grécka z eurozóny
Nemecko pripravuje záložný plán v prípade, že by Grécko opustilo eurozónu. Tieto plány počítajú aj s možným dopadom prípadného rozsiahleho výberu vkladov z bánk. Informoval o tom nemecký denník Bild s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje. Podľa denníka možné vládne scenáre súvisia s prípadným víťazstvom ľavicovej strany Syriza vo voľbách, ktoré sa v Grécku uskutočnia 25. januára. Syriza má v úmysle zrušiť úsporné opatrenia a odpísať časť gréckeho dlhu.
Vládni experti sa podľa dostupných informácií obávajú kolapsu gréckeho bankového systému. Ten by vyvolala prípadná snaha gréckych inštitúcií ochrániť si vklady v eurách v prípade, že Grécko vystúpi z eurozóny. EÚ by v takom prípade musela podľa vládneho dokumentu intervenovať, pričom hodnota týchto intervencií by dosahovala miliardy.
Magazín Spiegel v sobotu informoval, že ak vo voľbách uspeje strana Syriza, vystúpenie Grécka z eurozóny bude Berlín považovať za v podstate neodvratné. Berlín však zároveň verí, že menová únia bude schopná túto situáciu zvládnuť. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel pritom v nedeľu vyhlásil, že Nemecko chce, aby Grécko ostalo v eurozóne a zároveň uviedol, že neexistujú žiadne plány, ktoré počítajú s opačnou situáciou.