Pondelok4. november 2024, meniny má Karol, zajtra Imrich

V Kongu je už epidémia eboly zažehnaná: Nesúvisí to s epidémiou na západe

(Zdroj: SITA)

KINSHASA - Epidémia vírusu ebola v Konžskej demokratickej republike - nesúvisí s epidémiou v západnej Afrike - je "takmer skončená," nové prípady sa už niekoľko dní neobjavili, oznámil dnes premiér Augustin Matata Ponyo.

Vládny úrad koordinujúci boj proti ebole zverejnil dáta, podľa ktorých Kongo od augusta zaznamenalo 68 prípadov eboly v provincii Equateur. Štyri prípady boli po testoch označené za negatívne a jeden prípad pribudol. Zahynulo 41 osôb, doplnila agentúra Reuters.

Podľa premiérovho vyhlásenia na sociálnej sieti Twitter nepribudli nové prípady ochorenia už desať dní. Oproti štátom západnej Afriky už Kongo má skúsenosti s epidémiou eboly. Humanitárni pracovníci sú ale opatrní pri vyhláseniach o víťazstve nad ebolou po tom, ako vlády západoafrických krajín epidémiu v raných štádiách bagatelizovali.

WHO: Ebolou sa môže do novembra nakaziť až 21-tisíc ľudí 

Do začiatku novembra sa by sa mohlo v západnej Afrike nakaziť ebolou až 21.000 ľudí. Uvádza sa to v prognóze Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), o ktorej dnes informovala agentúra AP. 

Táto pesimistická predpoveď by sa mohla stať realitou, ak sa v najbližších týždňoch výrazne nezintenzívni medzinárodné úsilie, ktorého cieľom je zastavenie pokračujúcej epidémie v troch najviac postihnutých západoafrických štátoch. 

WHO v súčasnosti eviduje 5762 nakazených, z ktorých 2793 zomrelo, pričom úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov dosahuje úroveň 70 percent. Podľa expertov však počet prípadov rastie geometrickým radom, a ak sa situácia nezlepší, nebudú počas nasledujúcich mesiacov týždenne pribúdať len stovky ale tisíce ďalších chorých a mŕtvych. Nové prípady sa pritom objavujú aj v oblastiach, kde sa ebola doteraz nevyskytla, napríklad v niektorých častiach Guiney. 

Analýza s uvedenými údajmi bola publikovaná v utorok v internetovom vydaní odborného časopisu New England Journal of Medicine. Podieľali sa na nej odborníci z WHO a z Kráľovskej univerzity v Londýne (ICL), ktorí však vyjadrili nádej, že sa negatívny scenár napokon nenaplní. 

"Začíname vnímať niektoré signály (v medzinárodnom úsilí), ktoré nám dávajú nádej, že k predpovedanému nárastu nedôjde," uviedol spoluautor štúdie a riaditeľ WHO pre stratégie Christopher Dye. Zdôraznil pritom, že prognózy vývoja epidémie pracujú s výrazným prvkom nepredvídateľnosti, v čom sa podobajú bežným predpovediam počasia. OSN už predtým odhadla, že na zvládnutie epidémie eboly v západnej Afrike bude potrebné v najbližších šiestich mesiacoch vynaložiť takmer miliardu dolárov. 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu