RÍM - Stredoľavá koalícia zvíťazila vo voľbách do dolnej komory talianskeho parlamentu, keď získala 29,5 percenta hlasov, konzervatívci získali 29,2 percenta. Napísala to dnes agentúra DPA.
Hnutie piatich hviezd komika Beppeho Grilla získalo v dolnej komore 25,5 percenta hlasov. Nad oboma koalíciami viedlo v piatich regiónoch.
Horná komora, Senát, sa ocitla v patovej situácii, oznámilo ministerstvo vnútra. Stredoľavá koalícia Piera Luigiho Bersaniho získala 31,6 percenta hlasov proti 30,7 percentám, ktoré získala Berlusconiho stredopravá koalícia. Obe tak majú menej ako 120 kresiel, pričom na získanie väčšiny by potrebovali 158 kresiel.
Centristická skupina okolo premiéra Maria Montiho získala iba 10,6 percenta hlasov a v Senáte obsadila len asi 20 miest. Voľby poznamenala klesajúca účasť. Zúčastnilo sa ich približne 75 percent z 50 miliónov oprávnených voličov. Vo voľbách v roku 2008 ich bolo viac ako 80 percent.
Nový taliansky volebný zákon, schválený v roku 2005, zakotvuje rozličný systém volieb do oboch komôr parlamentu. V 630-člennej Poslaneckej snemovni získa automaticky 54 percent kresiel volebná koalícia alebo politická strana, ktorá získa najviac hlasov v celej krajine.
V Senáte sa tzv. väčšinová prémia prideľuje na regionálnom princípe. Koalícia alebo strana, ktorá zvíťazí v národnom hlasovaní, musí tiež zvíťaziť vo veľkých regiónoch s vysokým počtom senátorov, aby si zabezpečila v Senáte väčšinu.
Stredoľavá koalícia vedie nad stredopravou o približne 125.000 hlasov vo voľbách do Poslaneckej snemovne. Vďaka štedrému bonusu pre víťaza tak získa prevahu. Vo voľbách do Senátu si stredoľavá koalícia bola istá, že získa väčšinu. To sa jej ale napriek pomoci odchádzajúceho premiéra Maria Montiho nepodarilo, napísala agentúra Reuters.
Obe komory talianskeho parlamentu majú rovnaké právomoci a vláda potrebuje mať väčšinu v oboch z nich, aby dosiahla schválenie legislatívy a zostala pri moci. Stredoľavá koalícia tak na schválenie zákonov bude potrebovať pomoc Hnutia piatich hviezd alebo Silvia Berlusconiho. Ak sa im nepodarí dosiahnuť dohodu, budú sa musieť usporiadať nové voľby.
"Všetkým je jasné, že pre krajinu sa otvára veľmi chúlostivá situácia. Zodpovednosť, ktorú nám dali tieto voľby, budeme spravovať v záujme Talianska," povedal Bersani.