RÍM - Z talianskych parlamentných volieb vyšla ako najsilnejšia stredoľavá koalícia Piera Luigiho Bersaniho, ktorá získala v dolnej komore parlamentu 35 až 37 percent hlasov, nasledovaná stredopravým blokom Silvia Berlusconiho. Vyplýva to z prieskumov, ktoré po zatvorení volebných stredísk o 15. hodine zverejnili spravodajská televízna stanica SkyTG24 a verejnoprávna televízia RAI.
Podľa odhadov RAI, ktoré citovala agentúra DPA, za Bersanim zaostáva Berlusconiho stredopravý blok so ziskom 29-31 percent hlasov, nasledovaný Hnutím piatich hviezd komika Beppeho Grilla (19-21 percent) a centristami končiaceho premiéra Maria Montiho (8-10 percent hlasov).
V rozhodujúcich voľbách do Senátu získala podľa odhadov volebných výsledkov stredoľavá koalícia 36-38 percent odovzdaných hlasov, Berlusconiho blok 30-32 percent, Hnutie piatich hviezd 17-19 percent a Montiho centristi sedem až deväť percent.
Tieto výsledky podľa DPA nezaručujú stredoľavej koalícii väčšinu v Senáte, kde sa kreslá prideľujú na regionálnom princípe.
Podľa odhadov výsledkov televízie Sky sú vo voľbách do Senátu výsledky Bersaniho stredoľavej koalície i Berlusconiho aliancie veľmi tesné v kľúčovom regióne Lombardie, v regiónoch Sicílie a Kampánie vedie stredoľavý blok a v regióne Veneto Berlusconiho blok.
Nový taliansky volebný zákon, schválený v roku 2005, zakotvuje rozličný systém volieb do oboch komôr parlamentu.
V 630-člennej Poslaneckej snemovni získa automaticky 54 percent kresiel volebná koalícia alebo politická strana, ktorá získa najviac hlasov v celej krajine.
V Senáte sa tzv. väčšinová prémia prideľuje na regionálnom princípe. Koalícia alebo strana, ktorá zvíťazí v národnom hlasovaní, musí tiež zvíťaziť vo veľkých regiónoch s vysokým počtom senátorov, aby si zabezpečila v Senáte väčšinu.
V tohtoročných voľbách prieskumy predpovedali, že favorit volieb - stredoľavá koalícia - získa zrejme väčšinu v Poslaneckej snemovni, ale nemusí sa mu to podariť v Senáte, ak Berlusconiho blok zvíťazí v kľúčových regiónoch, ako je Lombardia.
Obe komory talianskeho parlamentu majú rovnaké právomoci a vláda potrebuje mať väčšinu v oboch z nich, aby dosiahla schválenie legislatívy a zostala pri moci.