Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Európa evakuuje, žiaden zo Slovákov o evakuáciu nežiada

Protesty v Líbyi
Protesty v Líbyi

TRIPOLIS - Zatiaľ žiadny zo Slovákov v Líbyi nepožiadal slovenské veľvyslanectvo v Tripolise o pomoc pri opustení krajiny. Rezort diplomacie vie o 25 Slovákoch, no toto číslo môže byť aj vyššie.

"Všetci občania SR, o ktorých vieme, sú v poriadku,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. „Slovensko bude pri evakuácii slovenských občanov využívať prepravné kapacity našich partnerov,“ konštatoval. Týka sa to napríklad aj rakúskeho vojenského lietadla, ktoré má základňu na Malte.

"V súvislosti s násilne potláčanými demonštráciami a zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Líbyi odporúčame slovenským občanom, aby do krajiny necestovali. Slovenskí občania, ktorí sú v krajine, by mali venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a vyhýbať sa demonštráciám," varuje slovenská diplomacia. V prípade potreby sa môžu Slováci obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Tripolise na číslach +218 21 4781388, +218 91 218 5248, prípadne +88 216 3000 3092 alebo na stredisko pre pomoc a služby občanom na čísle +4212 5978 5978.

Rakúsko, Srbsko a Portugalsko patria medzi prvé európske krajiny, ktoré v súvislosti s masovými nepokojmi v Líbyi v pondelok začali evakuovať svojich občanov z tejto krajiny. Pre hromadný odsun sa rozhodli aj niektoré zahraničné podniky pôsobiace v Líbyi, ktorá patrí medzi významných svetových producentov ropy. Mnohé európske štáty na aktuálnu situáciu zareagovali vydaním výstrahy pre turistov a cestujúcich, ktorých vyzývajú, aby sa severoafrickej krajine vyhli.

Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Peter Launsky-Tieffenthal, vláda v pondelok popoludní plánovala do Tripolisu vyslať vojenské lietadlo z maltskej Valletty, ktoré môžu využiť Rakúšania ako aj občania iných krajín EÚ. Rakúska vláda sa tak podľa neho rozhodla vzhľadom na plnú vyťaženosť pravidelnej leteckej linky z Tripolisu do Viedne. Vyslaný špeciál by sa mal ešte v pondelok vrátiť na Maltu, kde zostane pre prípad, že by bola potrebná ďalšia misia. Podľa Launského-Tieffenthala sa momentálne v Líbyi nachádza vyše 100 Rakúšanov, z ktorých väčšina v krajine pracuje. Viedeň sa zachovala veľkoryso aj počas nedávnych nepokojov v Egypte, keď okrem Rakúšanov evakuovala aj občanov iných krajín EÚ, najmä Nemcov, Britov a Francúzov.

Svojich občanov sa snaží dopraviť do bezpečia aj Srbsko, ktoré zaznamenalo prípad, keď na pracovníkov srbskej ropnej spoločnosti Petrolcomet v Líbyi zaútočila skupina ozbrojených rabovačov. Ohrozených Srbov kontaktovalo veľvyslanectvo v Tripolise, aby sa ubezpečilo, že nikto z nich neutrpel zranenia. Časť svojich zahraničných pracovníkov sa tiež rozhodol evakuovať taliansky ťažobný gigant Eni, ktorý je najväčšou zahraničnou energetickou spoločnosťou v Líbyi. Podľa oficiálneho vyhlásenia však produkcia ropy zatiaľ nie je ohrozená. Medzi ďalšie zahraničné podniky, ktoré sťahujú svoj personál, patria Ruské železnice (RŽD) realizujúce projekt vysokorýchlostnej trate spájajúcej 550 kilometrov vzdialené mestá Bengází a Surt. Z Líbye už stihlo utiecť viac ako 2300 Tunisanov žijúcich na území susednej krajiny, a to napriek tomu, že Tunisko po nedávnej revolúcii zažíva masový exodus.

Niekoľko dní trvajúce nepokoje v Líbyi, ktorých ohniskom je druhé najväčšie mesto Bengází, si podľa najnovšej štatistiky medzinárodnej organizácie Human Rights Watch doteraz vyžiadali najmenej 233 ľudských životov. Vzhľadom na cenzúru a rôzne obmedzenia však informácie nie je možné overiť. Masové výtržnosti sa medzitým rozšírili aj do hlavného mesta Tripolis, kde demonštranti cez noc vyplienili budovu štátneho rozhlasu a televízie a podpaľovali verejné budovy. Organizácia Medzinárodná federácia pre ľudské práva tvrdí, že viaceré mestá vrátane Bengází a Surtu padli do rúk odporcov líbyjského lídra Muammara Kaddáfího po tom, čo sa na ich stranu pridali tamojšie armádne jednotky. Kaddáfího syn Sajf al-Islám v pondelňajšom príhovore varoval, že ak demonštranti nepristúpia na ponúkané reformy, krajine hrozí krvavá občianska vojna. Nebývalú vzburu proti režimu pritom označil za zahraničné sprisahanie.


Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu