BRATISLAVA - Slovensko čerpá iba 4,39 percenta zo sumy z eurofondov určenej na vzdelávanie v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Povedal to poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling.
Podľa neho je vláda nekompetentná využívať eurofondy a rozvíjať slovenské školstvo. „Všetci vedia, že v školstve máme nedostatok financií, ktoré môžeme cez eurofondy dohnať. Prečo to vláda skoro vôbec nerobí?" pýta sa Gröhling.
„Program Ľudské zdroje má v podstate za cieľ investovať do ľudí, rozvíjať ich schopnosti a pomôcť, aby sa lepšie zamestnali. Jeho cieľovými skupinami sú aj školy, žiaci, študenti, rodičia a učitelia a takmer nič sa pre tieto skupiny nespravilo,“ vysvetlil opozičný poslanec v stanovisku, ktoré poskytol hovorca SaS Róbert Buček. Gröhling dodal, že v troch oblastiach v rámci vzdelávania sme na Slovensku dosiahli nulu. "Konkrétne ide o celoživotné vzdelávanie, zlepšovanie profesijných schopností učiteľov a aktivity zamerané na zlepšenie zručností a zvýšenie gramotnosti," povedal.
Podľa Gröhlinga by sa u učiteľov mal program zamerať na nové metódy učenia, aktualizáciu vedomostí či narábanie s digitálnymi technológiami. „U mladých ľudí by sme sa mali zamerať najmä na rozvoj čitateľskej gramotnosti, kritického myslenia či finančnej gramotnosti," uviedol opozičný poslanec.