BRATISLAVA - Osobitný odvod pre obchodné reťazce bude jedným z prvých zákonov, ktorý by vláda za účasti strany Sloboda a Solidarita (SaS) zrušila. Ako ďalej opozičná strana informovala, očakáva, že prezident Andrej Kiska zákon vráti, pretože sa nebude chcieť zúčastňovať svojím podpisom na tejto legislatíve. Ku kritike schválenej zmeny sa pridalo aj KDH, ktoré vo svojom stanovisku uviedlo, že odvod oberie priemernú päťčlennú slovenskú rodinu o sto eur ročne.
„Tento výmysel (odvod) v konečnom dôsledku zaplatia všetci občania v cenách tovarov. Andrej Danko a jeho SNS sa postarala o vianočný darček v podobe zdraženia potravín,“ uviedla tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Tento zákon je podľa SaS diskriminačný, pretože odporuje ochrane a podpore hospodárskej súťaže, ktorú požadujú od vládnych autorít slovenské i európske zákony.
„Poslanci vládnej koalície, osobitne vynálezcovia tejto hlúposti zo SNS, svojimi pozmeňovacími návrhmi vytvorili neprehľadnú štruktúru výnimiek, len aby zaťažili odvodom niekoľko málo zahraničných reťazcov a oslobodili od neho domáce firmy,“ povedala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.
Podľa poslanca NR SR za SaS Radoslava Pavelku obsahuje zákon o osobitnom odvode všetky atribúty, ktoré má mať protieurópska, protitrhová norma, poškodzujúca obchod i spotrebiteľov – protekcionizmus, diskrimináciu, byrokraciu, rozkrádanie a korupciu. „Oveľa jednoduchšie by bolo, keby dámy a páni z vládnej koalície rovno vymenovali tie reťazce, ktoré odvod platiť budú a v akej výške,“ uzavrel Pavelka.
Ku kritike odvodu sa pridalo aj mimoparlamentné KDH. Podľa Kresťanskodemokratického hnutia poškodí schválený mimoriadny odvod z predaja výrobkov a potravín všetkých občanov. Na jednej strane sa zvýšia podľa KDH ceny potravín a na strane druhej peniaze, ktoré budú takýmto spôsobom vybraté, neskončia v rukách slovenských výrobcov potravín.
„Dankova daň oberie priemernú päťčlennú slovenskú rodinu o sto eur ročne. Tieto peniaze nepoputujú k slovenským farmárom a výrobcom potravín, ale, tak ako doteraz, zrejme k rôznym špekulantom. KDH je proti akémukoľvek zvyšovaniu daní. Ak chce štát pomôcť slovenskému potravinárstvu, mal by vytvárať podmienky pre spravodlivé prideľovanie dotácií malým farmárom a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Rezort pôdohospodárstva na čele s SNS je zodpovedný za to, že slovenskí poľnohospodári boli prenasledovaní a bití na svojich pozemkoch. Nie je možné veriť, že SNS má skutočný záujem na tom, aby prosperovali a zásobovali Slovensko kvalitnými potravinami,“ uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).