BRATISLAVA/TEHERÁN - Spolupráca medzi Slovenskom a Iránom by mala byť obojstranne výhodná.
"Pevne verím, že naša návšteva bola len začiatkom a impulzom na jej zintenzívnenie," konštatoval dnes podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini na záver niekoľkodňovej pracovnej cesty v tejto krajine. Viedol pri nej delegáciu, ktorej členmi boli aj minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga a skupina slovenských podnikateľov.
Vyzdvihol, že s Iránom má SR momentálne najintenzívnejšie bilaterálne vzťahy od svojho vzniku. Už minulý rok, po uvoľnení dlhoročných medzinárodných sankcií voči krajine, ju navštívili dvaja slovenskí ministri - financií a hospodárstva. Po aktuálnej misii sa zase už v blízkej budúcnosti chystá návšteva ministra životného prostredia či kultúry.
Vstup na iránsky trh môže pre slovenské firmy znamenať preniknutie aj na ďalšie trhy v tomto regióne, ktoré Irán ako regionálna veľmoc reprezentuje a spoločne predstavujú potenciál približne 400 miliónov ľudí, upozornil Pellegrini. "Je to pre nás veľmi zaujímavé teritórium, obzvlášť pre Slovensko ako krajinu s otvorenou ekonomikou, ktorá potrebuje exportovať a umiestňovať svoju produkciu. Je vhodné, aby sme na takéto trhy prenikali, pretože to robia aj iné krajiny EÚ a Slovensko nemôže zostať pozadu," zdôraznil.
Slovenská delegácia absolvovala počas uplynulých dní v Teheráne a Tabrize prijatia u viacerých ministrov a viceprezidentov, na najvyššej úrovni aj s prvým viceprezidentom Eshákom Džahángírím, ktorý je v krajine ekvivalentom premiéra. Zúčastnila sa tiež viacerých podnikateľských podujatí. Slovensko je podľa Pellegriniho v Iráne hodnotené veľmi kladne. "Krajina oceňuje dlhodobé pozície SR vo vzťahu k Iránu. Preto sa javí ochota zo strany iránskych predstaviteľov napomôcť rozvoju našej bilaterálnej ekonomickej spolupráce," zhodnotil tieto stretnutia.
Zároveň však upozornil, že aktuálna návšteva bola predovšetkým "otvorením dverí" a teraz je na podnikateľoch, obchodných zástupcoch, Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a ďalších organizáciách, aby pokračovali v rozvoji vzájomných vzťahov.
"Tlmočil som politickým partnerom, že túto misiu nevnímame ako jednosmernú, že aj Slovensko môže byť veľmi zaujímavou krajinou a vstupnou bránou na trhy EÚ pre iránske firmy," priblížil podpredseda vlády. Podľa vlastných slov sa pritom dozvedel, že mnohé už Slovensko aj navštívili a plánujú aktivity so slovenskými firmami. "Rozsah toho, čo môžeme ponúknuť a o čo má záujem iránska strana, je veľmi veľký," doplnil Pellegrini.