Štvrtok9. január 2025, meniny má Alexej, Alex, Alexia, zajtra Daša

Lajčák o praktikách v OSN: To, že objednávka na šéfa organizácie bola iná, sme nevedeli ovplyvniť

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Bola to úžasná skúsenosť, vynikajúca možnosť zviditeľniť Slovensko aj v takých častiach našej planéty, kde sa o nás veľa nevie. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) to povedal v rozhovore o svojej tohtoročnej kandidatúre na post generálneho tajomníka OSN.

"Cítim a dostávam tú spätnú väzbu, ako veľmi to pomohlo prestíži Slovenska a renomé slovenskej diplomacie. Skončiť na prvom mieste našej regionálnej skupiny, o ktorej sa od začiatku hovorilo, že by mala obsadiť túto pozíciu, naozaj nie je dôvod, aby bol človek rozčarovaný, práve naopak," uviedol minister, pričom dodal, že slovenská účasť v procese voľby zanechala veľmi silné odozvy.

Zdôraznil, že prvýkrát v dejinách sa proces voľby generálneho tajomníka OSN konal pred očami celej svetovej verejnosti transparentne, uskutočnili sa verejné hearingy za účasti všetkých členských krajín, ktoré sa online prenášali do celého sveta. Spomedzi východoeurópskych kandidátov skončil Miroslav Lajčák najvyššie, v celkovom rebríčku na druhom mieste.

Výsledok označil svojho času za bezprecedentný úspech v histórii slovenskej diplomacie. "To, že bola objednávka nakoniec iným smerom, ako sa od začiatku hovorilo, teda, že Východoeurópan, alebo žena, alebo optimálne oboje, to už je rozhodnutie, ktoré my nevieme ovplyvniť. Keď sa však na to pozerám spätne, tak to bola jednoznačne pozitívna skúsenosť a som rád, že som bol toho účastníkom," konštatoval už dnes s odstupom času minister.

Bezpečnostná rada OSN sa začiatkom októbra jednohlasne dohodla na novom generálnom tajomníkovi svetovej organizácie, niekdajšom portugalskom premiérovi a bývalom vysokom komisárovi OSN pre utečencov Antóniovi Guterresovi. Ten vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch, vo všetkých zvíťazil. V šiestom kole dostal 13 hlasov "za", žiaden hlas "proti" a dva hlasy "nevyjadrujem sa".

V prvom rade som diplomatom, naďalej je prioritou zahraničná politika

V prvom rade sa cítim diplomatom, zahraničná politika ma napĺňa. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) tak odpovedal na otázku, či by sa po ukončení funkcie ministra opäť vrátil do zahraničnej politiky alebo by zotrval v tej domácej.

"Politikom som preto, lebo ako minister nemôžem byť mimo politiky, ale naďalej je mojou prioritou a srdcovou záležitosťou zahraničná politika. Zároveň som povedal aj to, že slúžiť svojej vlasti, pracovať pre Slovensko je pre mňa veľká česť a veľké vyznamenanie a keď som dostal takúto ponuku, tak som ju vždy prijal, a na tomto stanovisku sa nič v tejto chvíli nemení," dodal minister Lajčák.

Už onedlho bude okrem rezortu diplomacie viesť i Valné zhromaždenie OSN. Ako uviedol, predseda VZ OSN je protokolárne najvyššia funkcia v celej hierarchii svetovej organizácie, čiže protokolárne je nad generálnym tajomníkom OSN. Je to funkcia, ktorá sa vykonáva po obdobie jedného roka od septembra do septembra, funkcia, pri ktorej sa princíp rotácie regionálnych skupín dodržiava veľmi striktne.

"V OSN je päť regionálnych skupín, my patríme do tzv. východoeurópskej skupiny, teda každý piaty rok máme právo obsadiť túto pozíciu. Obrazne povedané, keďže je v OSN 193 krajín, možnosť obsadiť túto funkciu máte raz za 193 rokov. Nielen Slovenská republika, ale ani Československo nikdy túto pozíciu predsedu VZ neobsadilo. Je to pre nás úplne prvá skúsenosť," zdôraznil, pričom spresnil, že pozícia v rámci našej skupiny je už obsadená až do roku 2067. Slovensko prejavilo o tento post záujem v roku 2003 a v tejto chvíli je Miroslav Lajčák jediným a schváleným kandidátom východoeurópskej regionálnej skupiny.

Pozíciu predsedu VZ OSN prirovnal k pozícii predsedu parlamentu s tým, že namiesto poslancov sú predstavitelia všetkých členských krajín OSN. "Úlohou predsedu je viesť zasadnutia, prichádzať s témami, organizovať tematické debaty, riešiť problémy a eventuálne, pokiaľ je Bezpečnostná rada OSN zablokovaná, tak preniesť aj rokovania Bezpečnostnej rady do Valného zhromaždenia. Ako jeden z vrcholných predstaviteľov zastupuje OSN na podujatiach po celom svete," spresnil minister Lajčák.

Priznal, že keby sa pozícia ministra a predsedu nedala skĺbiť, tak by do toho v tejto kompozícii nešiel. "Skĺbiť sa to dá v tom, že pracovný nápor spojený s výkonom funkcie predsedu Valného zhromaždenia nie je rovnomerne rozložený po obdobie celého roka. Sú obdobia, ktoré sú vypäté, pochopiteľne, hlavne, keď prebieha Valné zhromaždenie, alebo pred koncom roka. Naopak sú obdobia, keď je viac voľného času v New Yorku," uviedol.

Do prevzatia funkcie si chce minister nastaviť mechanizmy tak, aby rezort neutrpel. Uvedomuje si, že to bude pre neho náročnejšie obdobie, ale spoľahnúť sa chce na svoj tím profesionálov. "Nie som ani prvý a zďaleka ani posledný minister zahraničných vecí, ktorý túto funkciu vykonával popri funkcii ministra," uzavrel.

Viac o téme: OSNMiroslav Lajčák
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu