Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Sulík vraví Dankovým zmenám rokovacieho poriadku NIE: Toto sú dôvody, prečo ich SaS nepodporí

Richard Sulík
Richard Sulík (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita nepodporí zmeny rokovacieho poriadku, ktoré pripravuje predseda Národnej rady SR Andrej Danko, pretože nie sú vyvolané potrebou zdokonaliť parlamentnú demokraciu a chrániť ju pred jej nepriateľmi, ale práve naopak, chcú ju poškodiť a nasadiť náhubok opozícii.

„Predseda Andrej Danko si predstavuje parlament ako továreň, odkiaľ vychádzajú zákony na páse, samozrejme, najmä tie vládne. Stroje, na ktorých sa tieto zákony vyrábajú, obsluhujú pracovníci v predpísanom pracovnom úbore, pričom je zakázané počas výroby zákonov žuť, telefonovať alebo na seba navzájom pokrikovať,“ uvádzajú predstavitelia strany SaS. Na premene parlamentu na montážnu dielňu, do ktorej sa pustil Andrej Danko, sú však podľa liberálov najdôležitejšie jeho pohnútky.

„A tie sú celkom zrejmé. Sú reakciou na zásadný politický konflikt v štáte, keď minister vnútra Robert Kaliňák a predseda vlády Robert Fico sú dôvodne podozriví z účasti na ekonomickej kriminalite. Miesto toho, aby predseda parlamentu a SNS Andrej Danko ako významný člen vládnej koalície chránil právny štát, rozhodol sa v čo najväčšej miere uľahčiť život parlamentnej väčšine a zločincom, ktorí sa za ňu skrývajú,“ konštatujú liberáli.

SaS upozorňuje, že vzhľadom k Dankovým nečistým pohnútkam sme ako krajina blízko k tomu, že obeťou jeho takzvanej reformy rokovacích pravidiel Národnej rady sa môžu stať tie najdôležitejšie atribúty demokracie - sloboda prejavu, sloboda slova, pluralita názorov, polemika, argumentácia, zastupiteľská demokracia.

„Predseda parlamentu zaslepený mocou a zahľadený sám do seba si neuvedomuje, že ak umelo vytlačí politické konflikty z rokovacej sály Národnej rady SR, tie sa budú ventilovať mimo nej. Pýtame sa, čo bude potom nasledovať – policajný štát, kde kritikov vlády a pomerov dávajú do laty obušky? Je absolútnym paradoxom, že sa na túto špinavú prácu podujal predseda Slovenskej národnej strany. Strany, ktorá o sebe vyhlasuje, že je najstarším politickým subjektom na Slovensku. Mala by preto dobre vedieť, akú rôznu a na prvý pohľad sympatickú podobu má okliešťovanie slobody,“ hovoria zástupcovia SaS a dodávajú, že na obranu parlamentnej demokracie je strana SaS pripravená využiť všetky zákonné možnosti vrátane podaní na ústavný súd a organizovaní protestov na uliciach. 

Predseda parlamentu Andrej Danko chce poslancom obmedziť čas na vystupovanie. Takáto zmena má byť zakotvená v novom rokovacom poriadku. Myšlienka obmedzenia diskusie na vhodný časový limit vychádza podľa Danka najmä z praktických skúseností, a to nielen rokovania slovenského parlamentu, ale aj bohatej histórie a praxe súčasných rokovacích systémov vo svete.

„Plánované obmedzenie nemožno v žiadnom prípade vnímať ako zásah do slobody prejavu volených zástupcov. Práve naopak, odstránia sa tým opakované snahy o umelé naťahovanie diskusie, či rôzne prieky poslancov. Stanovený limit musí byť dostatočný na vyjadrenie názoru, poslanec predsa musí byť schopný vyjadriť sa presne a zrozumiteľne k danej téme v určitom časovom rozpätí,“ vysvetľuje obmedzenie času.

Viac o téme: SaSAndrej Danko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu