BRATISLAVA – Novozvolený prezident Andrej Kiska bude pred oficiálnym vyhlásením za hlavu štátu zrejme poriadne tŕpnuť. Keďže je poverčivý a viacero rozhodnutí odkladal práve kvôli tomu, musela ho poriadne prekvapiť správa z posledných dní. Minimálne mu to na pohode určite nepridá.
Už po voľbách prezradil šéf jeho kampane Rado Baťo, že z poverčivosti nechce Kiska riešiť niektoré záležitosti, ako príklad spomeneul personálne obsadenie jeho kancelárie. To, čo však prichystala pre nového prezidenta Slovenská pošta sa pri tejto skutočnosti nedá nazvať inak, iba ako pokúšanie osudu.
Kiska sa má stať oficiálne prezidentom v nedeľu 15. júna. Pošta sa však rozhodla prezidentskú známku s jeho podobizňou vydať už skôr, čo nebývalo predtým tradíciou. Napríklad pri Rudolfovi Schusterovi ju vydali až rok po inaugurácii.
Aby toho nebolo dosť, pošta sa ju rozhodla oficiálne vydať v piatok trinásteho. Teda dátum, ktorého sa obávajú aj ľudia, ktorí na povery veľmi neveria. Kiska síce schvaľoval líniovú rozkresbu ešte pred jej odoslaním do tlače, no zrejme netušil, že dátum vydania bude stanovený na "nešťastný dátum" piatok 13-teho. Ľudia si však známku budú môcť kúpiť na pošte v pondelok 16. júna. Známka už je pritom v tlači.
Z bezpečnostných dôvodov ju vyrábajú v Prahe. Teda v meste, ktoré vždy prezident navštevoval ako prvé. Tentokrát osud Kiskovi cestu vybral sám, keďže prezident pôjde na prvú cestu do Budapešti.
Slovenská pošta realizovala novú známku s prezidentom na základe súťaže medzi piatimi rytcami poštových známok: Rudolf Cigánik, Jozef Česla, Martin Činovský, František Horniak a Ľubomír Žálec.
Všetci rytci mali rovnaké podmienky, to znamená grafický dizajnér Vladislav Rostoka najprv vytvoril ako predlohu výtvarný návrh známky s použitím fotografie pána Andreja Kisku, ktorú využíval aj v rámci kampane.
Podľa nej následne rytci vytvorili svoje návrhy. Súťaž vyhodnotila koncom apríla Realizačná komisia známkovej tvorby, ktorá posudzovala najmä kvalitu portrétu zobrazenej osoby, ktorú rytci predložili vo forme tzv. líniovej rozkresby známky v 6-násobnom zväčšení, vytvorenej technikou perokresby na fotografickom papieri.
Portrét realizoval Martin Činovský, jeden z najlepších slovenských ryteckých portrétistov, ktorý už v minulosti vytvoril viacero emisií poštových známok s prezidentmi.
Výplatné poštové známky, ktoré zobrazujú najvyššieho predstaviteľa štátu, sú celosvetovou tradíciou od roku 1840. Vtedy bola vydaná prvá poštová známka na svete s portrétom britskej kráľovnej Viktórie, tzv. Peeny Black.
Akademický maliar Martin Činovský pracoval na všetkých prezidentských známkach
Michal Kováč
Rudolf Schuster
Ivan Gašparovič
Andrej Kiska