BRATISLAVA – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú zakázať chudobným hráčom vstup do herní. Hazard podľa poslancov obyčajných ničí mnoho ľudí. Predseda OĽaNO Igor Matovič v závere 10. rokovacieho dňa 33. schôdze parlamentu konštatoval, že ak je Smer-SD naozaj sociálne-demokratickou stranou, mal by ochraňovať slabých a teda podporiť novelu zákona o hazardných hrách, ktorá ochráni závislých od hazardu pred ich zničujúcim zlozvykom.
Matovič rovnako upozornil, že všetci sa skladáme na sociálne dávky pre najchudobnejších, ktoré oni potom prehrajú v herniach. OĽaNO chce preto zaviesť povinnosť pre prevádzkovateľov herní, aby legitimovali hráča.
Ak zistia cez register, že hráč poberá sociálne dávky alebo je na neho uvalená exekúcia pre dlh na výživnom či na daniach, zakážu mu vstup do herne. Ak takému hráčovi napriek zisteniam povolia vstup do herne a on prehrá peniaze, môže svoj vklad požadovať naspäť. Takto to funguje aj v susednom Rakúsku.
Podľa poslanca obyčajných Petra Polláka je neakceptovateľné dovoliť ľuďom míňať sociálne dávky na zisk prevádzkovateľov herní. Upozornil, že po vyplatení dávok mnohí obyvatelia osád prehrajú peniaze v herniach. „Od zúfalých ľudí je ťažké očakávať zodpovedné správanie. Zodpovedné kroky musí urobiť štát,“ povedal.
Novelu zákona o hazardných hrách pripravili poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc, Peter Pollák a Štefan Kuffa. Obyčajní chcú zvýšiť povedomie hráčov o rizikách hazardných hier a o možnostiach liečby, hazard navrhujú zakázať osobám, ktoré sa nachádzajú v situácii, keď hranie hazardných hier predstavuje ohrozenie ich života, zdravia, základných životných podmienok alebo splácanie ich záväzkov.
Novela zákona rozširuje sankcie pre prevádzkovateľa vybraných hazardných hier, ak umožní zúčastniť sa na hre osobe, ktorej to zákon nedovoľuje. Zároveň sa zriadi centrálny register exekúcií a zverejnia sa príjemcovia dávok v hmotnej núdzi, čo podľa obyčajných umožní vykonateľnosť návrhu zákona a lepšiu ochranu osôb – hráčov pred rizikami hazardných hier a následkami ich hrania.
Podmienkou hrania hazardných hier v kasíne alebo výherných automatov by malo byť podľa návrhu preukázanie sa občianskym preukazom. Zákaz hrať ruletu alebo automaty by mali mať ľudia, ktorí majú pohľadávky na sociálnom alebo zdravotnom poistení, sú v hmotnej núdzi alebo exekúcii za neplatenie výživného, daní, pokút, poplatkov, cla a pohľadávok na poistnom, na zdravotnom, sociálnom alebo na starobnom dôchodkovom sporení.
Jana Vaľová (Smer-SD) poukázala aj na možný rozpor so zákonom o ochrane osobných údajov. Kadúc navrhol, aby sa databáza dlžníkov či poberateľov dávok tvorila len z čísel občianskych preukazov bez bližších identifikačných údajov.
Reakcia Asociácie herného priemyslu - AZAH (Asociácia zábavy a hier) a APV (Asociácia prevádzkovateľov videohier):
Všetky návrhy zákonov, ktoré mali meniť reguláciu herného priemyslu sa na Slovensku vždy pripravovali bez samotných prevádzkovateľov. Preto je takmer vždy výsledkom návrh, ktorý ma pomôcť najmä politikom, a nie samotným hráčom.
"Prevádzkovatelia sa i v prípade poslednej novely domnievajú, že ide o zámernú ignoráciu zo strany jednotlivcov odmietajúcich existenciu zábavného priemyslu, ktorý je vo svete veľmi silným odvetvím ekonomiky."
Pre prevádzkovateľov je nepochopiteľné, že takáto častá ignorácia sa vyskytuje len pri ich type podnikaní napriek tomu, že napríklad aktuálna situácia je ďaleko vážnejšia pri probléme alkoholizmu a skupín obyvateľstva, ktoré na alkohol neraz míňajú celé sociálne dávky. Je šokujúce, že týchto ľudí sa nezastáva prakticky nikto.
Prevádzkovatelia hracích automatov vždy vyzývali protistrany na konštruktívny dialóg. No keďže vystupovanie proti lotériám sa stalo parlamentným športom a každý mesiac sa objaví niekto iný, kto sa na hraní chce zviditeľniť, nie je s kým viesť diskusiu. Zatiaľ čo politické diskusie sa kĺžu po povrchu, prevádzkovatelia dávnejšie a z vlastnej iniciatívy spustili mnohé opatrenia na ochranu menšiny rizikových hráčov. Závislí hráči totiž nie sú žiadanými zákazníkmi pre žiadneho z členov našich asociácií.
"Robíme maximum preto, aby sme rizikovým hráčom sťažili prístup k hraniu a zľahčili prístup k odbornej pomoci. Svedči o tom i naša aktivita pri poslednej tvorbe legislatívy. Vďaka nej vznikla prvá Linka pomoci pre problémy s hraním a podľa jej vzoru sa napríklad pripravuje aj podobná linka pre ľudí postihnutých alkoholizmom. Na pôde našich asociácií sme sa tiež prihlásili k celosvetovej iniciatívne zodpovedného hrania a snažíme sa o prostredie, kde je možné požiadať zamedzenie prístupu k hraniu pri rizikovom hráčovi."
Herný priemysel len na Slovensku priamo zamestnáva vyše 12-tisíc ľudí , pričom ročne z neho štát vyberie viac ako 120 miliónov eur len na daniach.