BRATISLAVA - Novela zákona o významných investíciách, ktorú v júni schválili poslanci Národnej rady (NR) SR, vracia Slovensko o dvadsať rokov dozadu.
Na tlačovej konferencii predstaviteľov opozície a občianskeho združenia Nie ropovodu (NOVA - Dohoda, OĽaNO, SDKÚ-DS, SaS) to uviedol predseda združenia Miroslav Dragun. "Budeme pokračovať v debate a v rokovaní, aby sa celá opozícia zhodla a našla tridsať podpisov a podala návrh na ústavný súd," dodal.
Za významnú investíciu sa podľa novoprijatej novely považuje stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur. Ďalšou podmienkou je aj vytvorenie troch stoviek nových pracovných miest. Už v parlamente sa táto právna úprava stretla s tvrdou kritikou opozície. Zákon má totiž podľa niektorých jej predstaviteľov rozširovať podmienky za ktorých je možné siahnuť cez inštitút vyvlastnenia na súkromné vlastníctvo.
Nevôľu opozície vyvolalo aj to, že zákon odoberá miestnym samosprávam možnosť k spomínaným investíciám vyjadriť svoje stanovisko ako dotknutého orgánu v územnom konaní (s výnimkou banských projektov - pozn. red.). Opozícia sa totiž obáva, že vláda zákon uplatní pri výstavbe ropovodu cez Bratislavu.
Podľa Petra Osuského z SaS je novoprijatá novela škodlivá už vo svojej podstate. O veciach, ktoré sa bezprostredne týkajú ľudí na elementárnej úrovni, a má rozhodovať kdesi ďaleko od nich, uviedol. V prípade ropovodu je to ukážka toho, ako sa súčasná garnitúra mieni rozhodovať o nás bez nás.
"Obmedzovať práva občanov vyjadrovať sa k projektom na ich území je nebezpečný trend, proti ktorému musíme bojovať," pridal sa ku kritike Martin Chren zo strany NOVA-Dohoda. Vyjadril tiež odhodlanie opozície tento zákon napadnúť na ústavnom súde. Cieľom tejto snahy je pozastaviť jeho účinnosť a preskúmanie jeho ústavnosti.
Predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo vyjadril sklamanie z toho, že spomínanú legislatívu odobril prezident svojím podpisom. "Som sklamaný, že máme takú malú úctu voči názorom občanov a snažíme sa to cez koleno zlomiť práve takýmito zákonmi," povedal Frešo. Ministerstvo hospodárstva vyzval, aby sa jasne vyjadrilo k tomu, či použije tento zákon na to, aby zlomil vôľu Bratislavčanov v oblasti trasy ropovodu cez hlavné mesto.