BRATISLAVA – SDKÚ-DS je podľa predsedu strany Pavla Freša rok od kongresu, na ktorom prevzal vedenie strany, zastabilizovaná. Ako povedal Frešo dnes v rozhovore, pred rokom bola strana po ťažkej volebnej porážke, dnes je však jedna strana z dvoch opozičných, z ktorej od volieb neodišiel žiadny poslanec
„Preto je asi namieste povedať, že strana je zastabilizovaná. Zaznamenávame aj mierny nárast preferencií, ktorý je výsledkom práce nielen nového vedenia, ale celej strany,“ povedal. Frešo to pripisuje aj tomu, že strana vydala na Slovensku síce ojedinelý, ale v iných demokraciách absolútne štandardný signál. „Po volebnej porážke sme kompletne vymenili celé vedenie. Bola to snaha nájsť nový vietor do plachiet. Rok ukázal, že stabilitu to strane donieslo, ale aj mierny nárast,“ konštatoval.
Frešo uviedol, že jeden z impulzov, pre ktorý zvažoval kandidatúru, bola fotografia z prvého dňa zasadnutia národnej rady. „Na fotografii sú poslanci SDKÚ len v jednom rade a možno niekto v druhom. Ale ja si pamätám, ešte v roku 2010, že to bolo 30 ľudí. To znamená, že SDKÚ patril takmer celý sektor. Teraz je z toho jeden rad. Je to smutná fotografia, ale pre mňa to bola motivačná. Chcem nás znova dostať, obrazne povedané, do celého sektoru,“ vyhlásil.
SDKÚ-DS sa musí podľa Freša posudzovať podľa toho, ako bude úspešná vo voľbách. „Trojo volieb náš čaká v rozsahu iba jedného roka. Určite župné voľby budú veľkým mobilizačným faktorom pre SDKÚ-DS a snahou ukázať našim voličom, že sme tu k dispozícii a sme alternatívou,“ povedal s tým, že chce spolupracovať s ostatnými stredopravými stranami.
„Ale takisto sú tu voľby prezidentské a takisto voľby do europarlamentu. O tom bude ďalší rok SDKÚ-DS. Ak sa nám podarí ťahať za jeden povraz a vo voľbách dať ponuku voličom a získať pre ňu dôveru a podporu, tak potom to bude rok, ktorý bude prelomový pre SDKÚ-DS a to aj ako odpoveď na predošlú volebnú porážku v roku 2012,“ zdôraznil.
Novým predsedom SDKÚ-DS sa stal Pavol Frešo 19. mája 2012 na kongrese vo Zvolene. Rovnako ako v prvom kole porazil Luciu Žitňanskú, v druhom kole však získal nadpolovičnú väčšinu hlasov delegátov kongresu. Freša podporilo 242 delegátov, jeho súperku 154.
Frešo dal následne Žitňanskej ponuku, aby bola jeho prvou podpredsedníčkou. Tá to odmietla. Frešo potom navrhol a delegáti na jeho návrh zvolili za podpredsedov strany Ivana Štefanca, Jozefa Mikuša, Viliama Novotného a v druhom kole aj Martina Fedora.