BRATISLAVA - Návrh na päťpercentné zvýšenie platov zamestnancov školstva považuje minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) v čase krízy za veľkorysý. V období konjunktúry by nebol. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Dodal, že aj napriek hospodárskej kríze sa finančné zdroje v školstve zvyšujú, aj keď nie tak, ako by si sám predstavoval. Po 20 rokoch zanedbávania školstva považuje za prirodzené, že učitelia "vystúpili za svoje oprávnené požiadavky".
Školskí zamestnanci plánujú štrajkovať od pondelka 26. novembra. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek zdôraznil, že od nástupu novej vlády upozorňovali na veľmi zlú situáciu v školstve.
"Nehovorili sme iba o platoch, ale o systémovom riešení prílevu finančných prostriedkov do školstva," povedal. Odborári žiadali 10-percentné zvýšenie platov, päťpercentnú ponuku vlády nepovažujú za kompromis. Podľa Ondeka ponúkaný balík presahujúci 60 miliónov eur, ktorý má ísť na zvýšenie platov, v priemere pridá 36 eur pedagogickým zamestnancom a 18 eur nepedagogickým zamestnancom. "Je to síce určité navýšenie, ale nespĺňa to ani jednu z našich požiadaviek," povedal Ondek.
Čaplovič zdôraznil, že jeho cieľom je dostať platy školských zamestnancov na úroveň minimálne 1,2-násobku priemerného platu. Na margo zanedbania rozvoja škôl pripomenul, že počas posledných dvoch rokov sa nečerpali európske fondy v oblasti Operačného programu Vzdelávanie. Pripomenul, že Slovensko má "luxusne najmenšie triedy na svete", pretože v priemere vychádza 11 žiakov na jedného učiteľa. "Tu nejde o vyhadzovanie učiteľov, tu ide o vytvorenie podmienok na to, aby sme zracionalizovali sieť a tie peniaze, ktoré idú bohapusto do réžie školy, presunuli do mzdových prostriedkov učiteľov," povedal minister.