BRATISLAVA - Takmer dve tretiny (64,7 percenta) ľudí vnímajú súčasnú vládnu koalíciu veľmi alebo skôr negatívne. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky agentúry MVK, ktorý sa uskutočnil v dňoch 23. až 29. augusta 2011 na vzorke 1038 respondentov.
Na otázku "Ako vnímate súčasnú vládnu koalíciu (SDKÚ-DS, SaS, KDH, Most-Híd)?" odpovedala veľmi alebo skôr pozitívne viac ako štvrtina (27,3 percenta) účastníkov výskumu. Zvyšných osem percent opýtaných nevedelo odpovedať.
Kladný vzťah ku koalícii majú najmä voliči SDKÚ-DS, vyjadrili sa tak štyri pätiny (80,6 percenta) z nich. Sympatizanti ostatných koaličných strán vnímajú vládne zoskupenie pozitívne v menšej miere. Vyše 60 percent voličov strany Most-Híd, 54,8 percenta respondentov podporujúcich stranu SaS a najmenej, 50,6 percenta je s koalíciou spokojných voličov KDH.
Medzi sympatizantmi opozície takmer bezo zvyšku dominujú záporné postoje k vládnemu štvorzáprahu (94,2 percenta voličov Smeru-SD a 96,8 percenta SNS). O tom, že súčasná koalícia by mala v nezmennej zostave pokračovať až do uplynutia mandátu, je presvedčená tretina (33,9 percenta) respondentov výskumu.
Na otázku: "Do parlamentných volieb zostávajú ešte takmer tri roky. Ako by sa, podľa Vás, mali dovtedy vyvíjať koaličné pomery v Národnej rade SR?" sa viac ako štvrtina (27,4 percenta) opýtaných priklonila k možnosti vytvorenia inej koalície v rámci súčasného parlamentu a štvrtina (25,1 percenta) by uprednostnila predčasné parlamentné voľby.
Pokračovanie súčasnej koalície si želajú najmä voliči SDKÚ-DS (71,3 percenta), strany Most-Híd (70,4 percenta) a SaS (68,1 percenta). Výrazne menej stúpencov má pokračovanie vládneho zoskupenia medzi podporovateľmi KDH. Z nich sa takto vyjadrila necelá polovica (44,4 percenta). S dovládnutím koalície do konca volebného obdobia je stotožnená asi desatina voličov opozičných parlamentných strán (12,2 percenta Smeru-SD a 9,6 percenta SNS).
K vzniku inej koalície na pôdoryse súčasnej parlamentnej zostavy sa v najväčšej miere prikláňajú voliči KDH, a to viac ako tretina (36,3 percenta) z nich by uprednostnila "rekonštrukciu" koalície. Podobné zastúpenie má takéto riešenie aj u sympatizantov opozičných parlamentných strán. Podporuje ho 32,4 percenta elektorátu Smeru-SD a 28,4 percenta podporovateľov SNS. Najmenej zástancov tohto projektu prieskum zistil v SDKÚ-DS (22,4 percenta) a medzi voličmi strany SaS (20,9 percenta).
Za predčasné voľby je zhruba polovica voličov opozičných strán – 49,8 percenta Smeru-SD a 48,5 percenta SNS. Z vládnych strán len u KDH prekračuje podiel zástancov volieb v skoršom termíne desatinu (10,2 percenta), u ostaných je výrazne nižší.
V súvislosti s budúcotýždňovým pokusom o odvolanie premiérky bola respondentom položená otázka: "Myslíte, že by Iveta Radičová mala zotrvať na čele vlády až do budúcich volieb, alebo už dozrel čas na jej výmenu?" Skúmaná populácia – občania SR s volebným právom – reprezentovaná účastníkmi výskumu, sa rozdelila na dve rovnako početné skupiny: 44,7 percenta je za zotrvanie súčasnej premiérky na čele vlády, kým takisto 44,7 percenta si myslí, že dozrel čas na jej výmenu (10,5 percenta respondentov nevedelo odpovedať).
Radičová sa môže oprieť predovšetkým o voličov svojej materskej strany SDKÚ-DS, z ktorých ju na poste premiérky podporuje vyše deväť desatín (90,2 percenta). Silnú podporu má aj u voličov strany Most-Híd (82,1 percenta), kým u voličov zvyšných koaličných strán nedosahuje ani dve tretiny (65,2 percenta v elektoráte strany SaS a 63,9 percenta u sympatizantov KDH).
Výmenu na čele vlády SR si prajú najmä sympatizanti opozície – 78,8 percenta Smeru-SD a 83,2 percenta SNS. Rovnaký postoj však má aj asi štvrtina voličov KDH (24,6 percenta) a strany SaS (24,4 percenta).