Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Udalosť, ktorá zmenila slovenskú históriu: Pomocnú ruku nám podali Sovieti, ale aj Američania

Udalosť, ktorá zmenila slovenskú históriu (Zdroj: Getty Images) Advertoriál Zobraziť galériu (4)
Udalosť, ktorá zmenila slovenskú históriu (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Sloboda, bezpečnosť či rovnosť sú hodnoty, bez ktorých si mnoho z nás ani len nevie predstaviť dôstojný život. Ani na území dnešného Slovenska to však nebolo vždy samozrejmosťou. Ako prebiehala udalosť, o ktorej sa tak veľa hovorí, no tak málo vie?

Aj napriek tomu, že história spred osemdesiatich rokov sa mnohým, najmä mladším ročníkom môže zdať ako dávna minulosť, najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva, ktorým druhá svetová vojna nepochybne bola, si budeme pripomínať už navždy. Jediným oslavným momentom tohto konfliktu je zrejme len jeho koniec. Nie všetci však vedia, že niektoré z posledných bojov druhej svetovej vojny sa odohrávali práve na území vtedajšieho Československa.

Proti tyranom

Na začiatku vojny bola naša spojená republika rozdelená na tri časti – Protektorát Čechy, Morava a Slovenský štát, ktorý bol pod nadvládou Nemcov. Svoju tvrdú ruku presadzovali vďaka Hlinkovej slovenskej ľudovej strane a najmä Hlinkovej Garde. Postupom času sa však situácia začala obracať a vytváralo sa čoraz viac odbojových skupín s rastúcou silou.

Písal sa rok 1944, keď nastal zásadný obrat v histórii. Odbojové skupiny na Slovensku sa spojili a pod vedením novovzniknutej Slovenskej národnej rady začali plánovať povstanie. Cieľ? Ukázať svetu jasný nesúhlas s politikou nacistického Nemecka a jeho krutými praktikami, vrátane deportácií Židov do koncentračných táborov.

Oslavy oslobodenia Československa (Zdroj: GettyImages)
Zobraziť galériu (4)
Oslavy oslobodenia Československa (Zdroj: GettyImages)

Postupovali od východu

Zhoršujúca sa situácia pre nacistické Nemecko prinútila Tretiu ríšu konať – vyslala svoje jednotky, ktoré zakrátko obsadili územie vtedajšieho Slovenského štátu. Tento krok však len urýchlil vypuknutie Slovenského národného povstania, ktoré začalo 29. augusta 1944. V septembri spustila Červená armáda karpatsko-dukliansku operáciu, ktorá mala Slovákom pomôcť.

Aj keď odbojári spočiatku čelili presile dobre vybavených nemeckých síl, zlom predsa len nastal. Pomoc Červenej armády priniesla prvé významné úspechy. Za cenu obrovských strát sa v januári 1945 podarilo oslobodiť mestá Košice a Prešov. O pár mesiacov privítala slobodu aj Bratislava.

„Po zmene vojnovej situácie, keď Nemecko začalo prehrávať na oboch frontoch, svitla nádej na oslobodenie aj pre Československo. Prvým oslobodeným územím v  jeho predvojnových hraniciach sa stala Podkarpatská Rus, ktorú ale náš štát fakticky stratil už po Mníchovskej dohode,“ pripomína časť dejín Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa.

Sovietske vojská postupovali na české územie od Bratislavy a Ostravska, zatiaľ čo Američania začiatkom apríla prenikli zo západu a oslobodili Cheb. So Sovietmi sa dohodli na postupe po línii Karlove Vary – Plzeň – České Budějovice. Najtvrdšie boje však prebiehali v samotnej Prahe. Nacisti obsadili pražské letectvo aj delostrelectvo a bojovalo sa doslova o každú ulicu. Obe strany zaznamenali veľké straty.

Pamätná razba k 80. výročiu oslobodenia Československa (Zdroj: Moja mincovňa SK)
Pamätná razba k 80. výročiu oslobodenia Československa (Zdroj: Moja mincovňa SK)

Pripomeňte si hrdinov

Pražské povstanie napokon skončilo víťazstvom českých barikádnikov – morálnym, aj vojenským. Hoci po páde Berlína na začiatku mája zostávala na českom území silná nemecká armáda, spomínané povstanie, ktoré vypuklo 5. mája 1945 v Prahe, zmarilo plány Nemcom. Kapitulácia nacistov bola podpísaná už o tri dni neskôr a posledné ohniská nemeckého odporu boli porazené do 11. mája.

Vďaka hrdinom si tento rok pripomíname okrúhle výročie významného zvratu, ktorým začalo oslobodenie Československa. Na ich počesť si môžete len za cenu poštovného objednať oficiálnu výročnú razbu.

„Ako poctu všetkým, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny, vydáva spoločnosť Tatra mincovňa unikátnu výročnú razbu k 80. výročiu Oslobodenia Československa,“ hovorí Luboš Krčil, riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK„Motívom sa stali euforické oslavy víťazstva, ktoré v roku 1945 zdieľalo celé vtedajšie Československo.“

Oficiálnu výročnú razbu k 80. výročiu oslobodenia Československa môžete získať ZADARMO iba za cenu poštovného a balného vo výške 4,99 € exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Moja mincovňa SK, výhradného distribútora Tatra mincovne v Slovenskej republike, na www.oslobodenie80.sk alebo na telefónnom čísle 02 9999 0990.

VIAC O VÝROČNEJ RAZBE

Pamätná razba k 80. výročiu oslobodenia Československa (Zdroj: Moja mincovňa SK)
Pamätná razba k 80. výročiu oslobodenia Československa (Zdroj: Moja mincovňa SK)

Advertoriál pripravený v spolupráci s Moja mincovňa SK.

Viac o téme: MinceSlovenskoSlovenské národné povstaniePražské povstanieMoja mincovňa SK
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu